Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich! Jesteśmy z Wami już od 1917 roku.

Spotkanie z wybitnym fizykiem

7 czerwca 2022 roku, o godz. 18.00, w Bibliotece Publicznej w Szubinie odbędzie się spotkanie z pochodzącym z Zalesia, absolwentem naszej szkoły, prof. dr hab. Józefem Szudym.

Józef Szudy (ur. 20 sierpnia 1939) – polski profesor nauk fizycznych. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu szeroko pojętej fizyki (w tym fizyki atomowejmolekularnejoptycznej oraz fizyki zderzeń). Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk od 2004 roku[1]. Były wykładowca Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Doktoryzował się w 1968 roku, habilitację otrzymał w 1977 roku. Tytuł profesora nauk fizycznych nadano mu dziesięć lat później.

Uhonorowany m.in:

  • Nagrodą Naukową Polskiego Towarzystwa Fizycznego (1985)
  • Tytułem Honorowego Obywatela Gminy Kcynia (2014).”

informacje ze strony Józef Szudy – Wikipedia, wolna encyklopedia

„W 2020 roku prof. dr hab. Józef Szudy został uhonorowany podczas Święta Uniwersytetu specjalnym wyróżnieniem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Convallaria Copernicana.

Wyróżnienie Convallaria Copernicana jest przyznawane przez Senat uczelni za wybitny wkład w naukę lub szczególne zasługi dla rozwoju Uniwersytetu. Nazwę „Convallaria Copernicana” – Konwalia Kopernikańska zaproponowała dr Cecylia Iwaniszewska.”

informacje ze strony Instytut Nauk Technicznych – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (umk.pl)

plakat ze strony Biblioteki Publicznej w Szubinie

Category: Bez kategorii
Przetłumacz stronę »