Warsztaty Pałuckie

W środę, 26 kwietnia 2023 roku,  oddziały przedszkolne oraz kasy I-III Szkoły Podstawowej w Mycielewie gościły instruktorki z Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni  Panią Renatę Gaj-Kowalską i Panią Marię Kordyś.

Pani Renata – instruktor tańca, opowiedziała wszystkim o tradycjach Regionu Pałuki, zwyczajach i obrzędach. Pani Maria – instruktor twórczości ludowej zaprezentowała oryginalny strój pałucki damski i męski. Dzieci poznały nazwy poszczególnych elementów tego stroju. Największym jednak zaskoczeniem była piekielnica oraz ryjok, który można było przymierzyć. Dzieci ze starszych grup nauczyły się wykonywać kwiaty pałuckie z kolorowej krepy, a przedszkolaki zabawy tanecznej „Kukułeczka”, w którą dawniej bawiły się dzieci na Pałukach.

Był to dzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń, spędzony w miłej atmosferze.

M. Kwiatkowska, I. Wojtkowiak

Dzień Języka Angielskiego

Dzień Języka Angielskiego to jedno z oficjalnych świąt Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego celem jest zwrócenie uwagi na różnorodność językową i kulturową ONZ – w organizacji pracują ludzie z całego świata, którzy korzystają z wielu języków. Angielski, wspólnie z pięcioma językami, umożliwia im komunikowanie się między sobą i wzajemne zrozumienie.

Dla uczczenia historii i bogactwa kultury anglojęzycznej Światowy Dzień Języka Angielskiego przypada na dzień 23 kwietnia, uznawany za datę narodzin oraz śmierci Williama Shakespeare’a. Z tej okazji 24 kwietnia w Szkole Podstawowej w Mycielewie został zorganizowany krótki apel, w którym uczniowie dowiedzieli się, jak ważną rolę odgrywa język angielski w życiu. Znajomość angielskiego jest jednym z podstawowych wymogów przy poszukiwaniu pracy, a także przy jakichkolwiek wizytach za granicą. Z tego powodu mówi się, że jest to lingua franca, nowoczesna łacina – dzięki swojemu rozpowszechnieniu, angielski stał się językiem uniwersalnym i międzynarodowym. Uczniowie podczas apelu mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą Wielkiej Brytanii w krótkim quizie (klasy 4-8) oraz wylosować słowo z magicznego pudełka (klasy 1-3). Wszyscy chętnie uczestniczyli w aktywnościach i przy okazji zdobyli małe upominki.

Podczas apelu został również rozstrzygnięty konkurs szkolny pt. „Flaga Wielkiej Brytanii” (klasy 1-3) oraz „Wielka Brytania w moich oczach” (klasy 4-8).

W kategorii 1-3 wpłynęło łącznie 13 prac wykonanych różnorodnymi technikami plastycznymi. Prace oceniane były zgodnie z następującymi kryteriami: oryginalność, pomysłowość oraz estetyka wykonania. Wybór nie był łatwy, ale udało się wyłonić trzech laureatów oraz przyznać cztery wyróżnienia:

I miejsce – Wiktor Trawiński (kl. 1)
II miejsce – Aleksandra Sojka (kl. 1)
III miejsce – Klara Chiran (kl. 3)

Wyróżnienie otrzymali: Lilianna ŁętGrzegorz BeczakAntoni Janicki oraz Igor Tworek.

W kategorii 4-8 zgłoszono 23 prac. Prace oceniane były zgodnie z następującymi kryteriami: oryginalność, pomysłowość oraz estetyka wykonania. Z listy uczestników udało się wyłonić czterech laureatów oraz przyznać jedno wyróżnienie:

I miejsce – Nicolas Szpotański (kl. 4)
II miejsce – Oliwia Stypczyńska (kl. 6)
III miejsce (ex aequo) – Natalia Tworek (kl. 7) oraz Adrianna Stypczyńska (kl. 4)

Wyróżnienie otrzymał Wojciech Manikowski (kl. 7).

Laureaci oraz osoby wyróżnione otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez wydawnictwo MacmillanPearson Education oraz Stowarzyszenie „Aktywne Mycielewo”. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu dostali pamiątkowe dyplomy. Organizatorem konkursu był nauczyciel j. angielskiego Małgorzata Sucharska.

Apel prowadzili: Anna PołczyńskaMaja Jaszak oraz Krzysztof Wiekiera. Oprawą techniczną zajęli się Filip Brzykcy i Maksymilian Osiński.

Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie gratuluję i dziękuję za zaangażowanie w przygotowaniu apelu.

Tekst: M. Sucharska, foto: A. Koralewska-Hak, A. Pyszczyńska

Wycieczka do wylęgarni drobiu

W poniedziałek przedszkolaki z grupy Biedronek wybrały się na wycieczkę do Zakładu Wylęgu Drobiu w Kcyni. Wycieczka była możliwa dzięki uprzejmości i gościnności właścicielki zakładu – pani Gabrieli Papugi-Kuczkowskiej, która zapoznała dzieci z etapami wylęgania piskląt gęsich – od jaja do pisklęcia. Przedszkolaki zwiedziły pomieszczenia, w których mieszczą się aparatury do wylęgu gęsi i gdzie odbywa się cały ten proces. Najmilszym momentem było jednak oglądanie, dotykanie i przytulanie malutkich gąsek. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem i podziwiali z radością żółciutkie maleństwa.

 Po ciekawych zajęciach w wylęgarni grupa udała się na kcyński plac zabaw, gdzie spędziła aktywnie czas na świeżym powietrzu, a następnie wróciła do szkoły.

Iwona Wojtkowiak

Wyjazd do kina

18 kwietnia 2023 r. uczniowie z klas 4-8 wyjechali do kina Cinema City w Bydgoszczy na film pt. „Ant-Man i Osa”. Na miejscu mieliśmy na wyłączność salę kinową, a przed seansem możliwość zakupu „przekąsek kinowych”.

Amerykański fantastycznonaukowy film akcji wprowadził nas w świat komiksów o superbohaterach Ant-Man i Wasp. Po seansie udaliśmy się na wspólny posiłek do restauracji  w Focus Park. Opiekunami wycieczki były panie: Angelika Drozd, Marzena Borzych, Małgorzata  Kwiatkowska, Agnieszka  Koralewska-Hak.

Tekst i foto: Angelika Drozd

Aleksandra Sojka z drugim miejscem w województwie – konkurs rzemieślniczy rozstrzygnięty

13 kwietnia 2023 r. rozstrzygnięto konkurs zorganizowany przez Kujawsko-Pomorską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy. Miło nam poinformować, że Aleksandra Sojka uczennica klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Mycielewie zajęła II miejsce w województwie.

Konkurs plastyczny pt:  „Nie zapomnij o rzemiośle – działania promocyjno-edukacyjne KPIRiP w Bydgoszczy” współfinansowany był ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Celem projektu było wzmocnienie KPIRiP w Bydgoszczy na rzecz kapitału ludzkiego i społecznego środowiska rzemieślniczego poprzez promocję nauki zawodu w rzemiośle, nauczania dualnego i  propagowania przedsiębiorczości rzemieślniczej.

Serdecznie gratulujemy!

tekst Anna Pyszczyńska, foto Karolina Sojka

Drodzy Nauczyciele i Opiekunowie

„Bezpieczna szkoła Krokodylka Tirka” zaprasza uczniów, wraz z wychowawcami, do udziału w  konkursie! Stwórzcie w klasie ekipę filmową, nagrajcie krótką opowieść o wybranych zasadach bezpieczeństwa na drodze, wygrajcie nagrody dla klasy i szkoły!

Zasady konkursu „Moja szkoła ambasadorem bezpieczeństwa w ruchu drogowym”
Stwórzcie ekipę filmową w klasie. Chcemy, aby każdy z uczniów zaangażował się w produkcję filmu i miał swoją rolę w tym procesie. Dzieci mogą zostać scenarzystą, reżyserem, scenografem, aktorem, kamerzystą, statystą.

A Wy, Wychowawcy, zostańcie PRODUCENTEM filmu!!!

Forma filmów może być dowolna: piosenka, wywiad, uliczna ankieta, pantomima, film fabularny, teatr kukiełkowy, a nawet space opera! Nagrajcie czymkolwiek: komórką, kamerą, aparatem. Dziecięca wyobraźnia nie zna przecież granic! Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas 0-1 i klas 2-3.

Start konkursu: 21 kwietnia
Ostateczny termin nadesłania prac: 31 maja
Ogłoszenie zwycięzców: 20 czerwca
Szczegóły oraz regulamin znajdziesz pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gitd/konkurs-filmowy

Dla najlepszych zespołów przewidziano nagrody:
Za I miejsce: miasteczko ruchu drogowego i trzy rowery dla szkoły oraz kaski rowerowe dla wszystkich dzieci ze zwycięskiej klasy.
Za II miejsce: trzy rowery dla szkoły oraz kaski rowerowe dla wszystkich dzieci z klasy.
Za III miejsce: dwa rowery dla szkoły oraz zestaw ochraniaczy na kolana i łokcie dla wszystkich dzieci z klasy.
Dla 100 najszybszych zespołów przewidziano upominki.

Konkurs plastyczny

W maju świętujemy Dzień Matki, a przecież mama jest ważna przez cały rok! Wiedzą o tym wszystkie dzieci. Dlatego Pani Dominika Piechowiak zaprasza wszystkie Przedszkolaki do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Kwiaty dla mojej Mamy”.

Głównymi celami konkursu są: rozwijanie zdolności i zainteresowań dzieci, popularyzowanie twórczości dziecięcej, ciekawy i oryginalny sposób na uczczenie Dnia Matki. 

W czasie deszczu dzieci się nudzą? Niekoniecznie :-)

Środa. Od rana pada. Zachmurzone niebo. Ziewanie i podpieranie brody, żeby nie zasnąć. A tu jeszcze na historii w klasie 5 poważny temat o kryzysie państwa polskiego po śmierci Bolesława Chrobrego. Postanowiliśmy więc trochę odczarować smętny nastrój: poszczególne zagadnienia lekcji opracowaliśmy w grupach i przedstawiliśmy je w formie krótkich scenek. Od razu zrobiło się ciekawiej. Nasz śpiew na koniec lekcji podobno było słychać w sąsiednich salach. 🙂

Niedługo okaże się, ile udało się z tego zapamiętać, ale jedno jest pewne: nudno nie było!

K. Walasiewicz

80. rocznica powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia obchodzimy rocznicę powstania w getcie warszawskim. 80 lat temu warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej. Symbolem tego wydarzenia stały się żonkile, które pojawiły się także w naszej szkole, między innymi na wystawce poświęconej powstaniu.

Zapraszam uczniów do kącika historycznego, gdzie można usiąść na naszej ulubionej ławeczce i poczytać o powstaniu w getcie warszawskim.

K. Walasiewicz

Zajęcia na basenie

Basen w Wągrowcu to miejsce, do którego nasi uczniowie z przyjemnością wracają. Tak tez było 14 kwietnia, gdy grupa dzieci z klas l-V bawiła się i korzystała z kąpieli wodnych.

Podczas pobytu mieliśmy okazję: cieszyć się basenem rekreacyjnym, zjeżdżać z wodnej zjeżdżalni czy relaksować się w jacuzzi. Wyjazd zaliczamy do bardzo udanych.

tekst: Magdalena Tomkowiak
foto: Henryka Mickiewicz i Anna Pyszczyńska

Inscenizacja z okazji Święta Chrztu Polski

14 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy 5 przedstawili inscenizację dotyczącą czasów Mieszka I i CHRZTU POLSKI, którą przygotowali pod kierunkiem p. Katarzyny Walasiewicz.

W rolę Mieszka wcielił się Marcin Sołdyga, żonę Mieszka I Dobrawę zagrała Hanna Gałązka. Narratorami byli: Paweł Brzózka, Martyna Budziszewska, Patryk Chojnacki, Laura Dolatowska, Alan Kotłowski i Maria Smorga.

Program profilaktyki czerniaka skóry

Od kilku lat na lekcjach biologii realizujemy program profilaktyczno-edukacyjny „Znamię! Znam je?”.  Głównym celem programu jest upowszechnianie wiedzy na temat profilaktyki czerniaka. Organizatorem kampanii jest Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

W  ramach kolejnych zajęć uczniowie klasy VII i VIII poznali:

– czynniki, które podnoszą ryzyko powstania czerniaka,
– zasady jakich należy przestrzegać, aby nie zachorować,
– cechy charakterystyczne, które pomagają rozpoznać czerniaka,
– kto i dlaczego jest bardziej narażony na tę groźną chorobę,
– jak dokonać samobadania skóry.

Podczas zajęć uczniowie oglądali zdjęcia czerniaków, odróżniali je od zwykłych znamion, zapoznali się z ulotkami, oglądali filmy edukacyjne oraz prezentacje na temat czerniaka, analizowali plakaty przygotowane przez swoich kolegów. W celu podsumowania zajęć napisali ankiety ewaluacyjne, w których wyrazili swoje spostrzeżenia i opinie.

      Marzena Borzych

Iskry Niepodległej – mobilne widowisko edukacyjne w Kcyni

Już w najbliższy czwartek, 20 kwietnia multimedialne widowisko – Iskry Niepodległej dotrze do Kcyni. Na zaproszenie Urzędu Miejskiego w Kcyni i Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego  specjalnie zaprojektowana naczepa ekspozycyjna zaparkuje na rynku w Kcyni. Zapraszamy do odwiedzenia tego niezwykłego widowiska w dniach od 20 do 22 kwietnia (czwartek – sobota). WSTĘP JEST BEZPŁATNY!  Rekomendowany wiek zwiedzających to  minimum ukończone 10 lat. Jednorazowo na seans trwający ok. 20 minut może wejść do 20 osób. Regulamin zwiedzania w załączeniu. 

Dzień 1: 20 kwietnia 9.00-18.00 (godz. 9.00-14.00 do dyspozycji dla zorganizowanych grup szkolnych)

Dzień 2: 21 kwietnia  9.00-18.00 ( w godz. 9.00-13.00 do dyspozycji dla  zorganizowanych grup szkolnych) 

Dzień 3: 22 kwietnia 10.00-16.00. 

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Umieszczono je w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może podróżować po całym kraju.

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to projekt podróżujący, który dzięki mobilnej formie daje szansę wyjątkowego doświadczenia mieszkańcom każdego zakątka Polski. Spektakl dzięki nowoczesnym technologiom przyciąga i inspiruje do działania. W projekcie przypomniano historie ponad stu wybitnych postaci. Wszystkie biogramy zaprezentowane są w aplikacji edukacyjnej. Można ją pobrać na swój telefon lub skorzystać z ekranów zamontowanych w naczepie. W głównej opowieści spektaklu prezentowani są m.in.:
Jan Czochralski – wynalazca metody otrzymywania monokryształów krzemu, która kilkadziesiąt lat później stała się podstawą procesu produkcji układów scalonych.
Jan Szczepanik – wynalazca, zwany „polskim Edisonem” czy „Leonardem da Vinci z Galicji”. Autor wielu wynalazków z dziedziny barwnego tkactwa, techniki filmowej oraz fotograficznej, ale jednym z najważniejszych jego osiągnięć było stworzenie łatwej w produkcji kamizelki kuloodpornej.
Ludwik Hirszfeld – lekarz, do którego najważniejszych osiągnięć naukowych należą opracowanie zasad przetaczania i dziedziczenia grupy krwi, wprowadzenie oznaczeń grup krwi: 0, A, B i AB i odkrycie przyczyny konfliktu serologicznego.
Irena Sendler – Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, działaczka społeczna i charytatywna, która ratowała dzieci z warszawskiego getta.
Wanda Rutkiewicz – jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek, na szczycie K2 stanęła jako pierwsza kobieta. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników, przy czym większość wejść to pierwsze w historii kobiece lub samotne.
Mieczysław Bekker – inżynier-naukowiec, z zespołem konstruktorów stworzył dla NASA pojazd zdolny do poruszania się po Księżycu Lunar Roving Vehicle (LRV) w ramach programu kosmicznego Apollo.
W widowisku wypowiadają się także podróżnik Marek Kamiński, zdobywca obu biegunów Ziemi w jednym roku, himalaista Krzysztof Wielicki dr Lidia Tańska z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych UW.

Więcej o projekcie pod linkiem https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/iskry-niepodleglej-w-trasie-szukajcie-nas-w-calej-polsce/

Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN. Trasę wspiera Fundacja ORLEN.

tekst: kcynia.pl

Wiosenna przerwa świąteczna

Od jutra, tj. od 06.04.2023 r. zaczyna się wiosenna przerwa świąteczna, która potrwa do 11.04.2023 r.

Rano odbył się apel, podczas którego dyrektor szkoły Katarzyna Walasiewicz w imieniu swoim i nauczycieli złożyła uczniom życzenia z okazji zbliżających się świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Apel był również okazją do pogratulowania uczniom sukcesów w konkursach.

Podziękowania za udział w konkursie na palmę wielkanocną, który organizowało GCKiB w Kcyni, otrzymali: Hanna Gałązka, Alan Hak, Antonina Jaszak, Maja Jaszak, Roksana Jaszak.

Gratulacje na forum otrzymali również chłopcy, którzy wywalczyli II miejsce w piłce ręcznej oraz nagrodzeni w konkursie „Stop Uzależnieniom od Smartfona” (o tych sukcesach pisaliśmy wcześniej).

Do szkoły wracamy 12.04.2023 r.

Do zobaczenia:-)