Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony przez Sejm RP jako wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Przygotowaliśmy z tej okazji montaż słowno-muzyczny pt. „Tu nasze miejsce, to nasz kraj”. Uczniowie wierszem i piosenką nawiązali do historycznych wydarzeń, podkreślili, jak ważna jest wierność wyznawanym wartościom i jak ogromną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa nadzieja. Na zakończenie Kasia Buksa pięknie zaśpiewała piosenkę pt. „Taki kraj”.

Wykonaliśmy również gazetkę tematyczną związaną z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych, która będzie dostępna na szkolnym korytarzu do 3 marca.

W programie artystycznym, przygotowanym pod kierunkiem p. Katarzyny Walasiewicz, udział wzięli: Katarzyna Buksa, Julia Czechowska, Laura Chiran, Patryk Chojnacki, Laura Dolatowska, Alan Hak, Maja Jaszak, Nadia Mlicka, Oliwia Pikul, Anna Połczyńska, Franciszek Połczyński, Oliwia Stypczyńska, Franciszek Strzyżewski, Filip Brzykcy, Julia Kotłowska, Katarzyna Marciniak, Marta Nadolna, Wiktor Zieliński.

Obsługa techniczna: Maksymilian Osiński.

Wszystkim uczniom biorącym udział w przedstawieniu dziękuję za wzorową postawę i gratuluję efektu.

Katarzyna Walasiewicz

Przedstawienie Teatralne

W środę 1 marca odbyło się w naszej szkole przedstawienie teatralne „Nie wolno i nie szybko”. Teatrzyk Kulturka z Poznania zabrał nas w ciekawą podróż pociągiem i wyjaśnił pojęcia rytm i tempo. Przez cały czas towarzyszyła nam zabawna Papuga Polly.

Dzieci mogły również uczestniczyć w przedstawieniu poprzez wykonywanie różnych zadań przygotowanych przez aktorów. To interaktywne spotkanie –  dzięki muzyce przekonało nas, jak ważne jest nasze naturalne tempo.

Iwona Wojtkowiak

Dlaczego balonik przykleja się do ściany?  – innowacja z  elektrostatyki w klasie 2

Często mamy kłopoty z niesfornymi włosami, które energicznie szczotkowane nie układają się nam tak jakbyśmy tego oczekiwali.  Kiedy zdejmujemy szybkim ruchem sweter słyszymy charakterystyczne trzaski, którym towarzyszą przeskoki iskier wyraźnie widoczne właśnie w ciemności. Gdy ślizgasz się w butach po wełnianym dywanie, a następnie dotykasz innej osoby lub klamki, nie tylko widzisz, lecz także czujesz przeskok iskry.

Właśnie takimi zjawiskami, często spotykanymi w życiu codziennym, zajmuje się elektrostatyka. W środę 1 marca 2023 r. klasa 2 na zajęciach z innowacji „Zostań młodym odkrywcą”  wykonywała proste doświadczenia  z elektrostatyki. Dzieci już wiedzą, jakie rodzaje ładunków występują w przyrodzie. Potrafią wykonać proste doświadczenia elektrostatyczne z linijką, skrawkami papieru, balonikami i włosami. Na załączonych zdjęciach efekty naszych ciekawych eksperymentów : – )

Tekst i foto: Angelika Drozd

Przyjazny Tornister

Nasza szkoła w odpowiedzi na zaproszenie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nakle nad Notecią przystąpiła do realizacji projektu „PrzyjaznyTornister”. W ramach projektu p. I. Wojtkowiak przeprowadziła w klasie II zajęcia, które miały na celu profilaktykę wad postawy oraz kształtowanie prawidłowej postawy ciała. 

Dodatkowo p. M. Kwiatkowska zaprosiła p. Patrycję Machoń z PSSE na zajęcia dla uczniów kl. I i III. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak prawidłowo spakować plecak oraz jak właściwie go użytkować. Każdy uczeń miał zważony tornister. W wielu przypadkach okazywało się, że dzieci mają za ciężkie plecaki, w których było wiele niepotrzebnych rzeczy.
W związku z powyższym Drodzy Rodzice czuwajcie nad „porządkiem” w tornistrach Waszych pociech.

Małgorzata Kwiatkowska