Motylki poznawały dinozaury

Dinozaury to stworzenia, które od dawna niezwykle fascynują szczególnie najmłodszych. Nie tylko zaskakują swoim wyglądem i wielkością, ale też kryją wiele tajemnic. Dlatego 27 lutego dzieci z grupy „Motylki” obchodziły Dzień Dinozaura. Z tej okazji zorganizowane zostały zajęcia, które wprowadziły dzieci w prehistoryczny świat i przybliżyły im życie tych wyjątkowych gadów.

Przedszkolaki dowiedziały się m.in. jak wyglądały, czym się żywiły. Chętnie poznawały nazwy dinozaurów i dzieliły się swoją wiedzą. Nie zabrakło również ciekawych zabaw ruchowych oraz plastycznych związanych z tematyką zajęć. Dzień Dinozaura upłynął wszystkim w miłej i radosnej atmosferze.

Dominika Piechowiak

Koty w Motylkach

W poniedziałek, 20 lutego obchodziliśmy nietypowe święto „Światowy Dzień Kota”.

„Motylki” z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów, aktywnie uczestniczyły w zabawie w formie opowieści ruchowej miaucząc, robiąc koci grzbiet, mrucząc i chlipiąc mleczko.
Na zakończenie dzieci malowały farbami maski kota, które następnie zabrały do swoich domów. Ten dzień był pełen wrażeń, wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i na pewno długo będą miały to spotkanie w pamięci.

Dominika Piechowiak

Lekcja muzyki z ciekawym gościem

24 stycznia na lekcji muzyki w klasie 1 pojawił się ciekawy gość, a mianowicie  starszy kolega, uczeń naszej szkoły Alan Hak. Alan jest uczniem  kl. 5 Szkoły Podstawowej w Mycielewie i  jednocześnie od pięciu lat uczniem Szkoły Muzycznej w Wągrowcu.

          Na lekcje Alan przyszedł z wiolonczelą, na której zagrał kilka utworów zachwycając tym  pierwszoklasistów. Pytaniom nie było końca, ale najbardziej ciekawość najmłodszych skupiła się na tym, jak tak szybko i  płynnie można czytać nuty, które w tej chwili są dla nich abstrakcją.   Alan opowiedział  nie tylko o samym instrumencie, ale również o tym jak przygotowuje się do koncertów i jak dużo  musi poświęcić na to czasu, a nawet dowiedzieliśmy się  że  to niejedyny instrument na którym potrafi grać.

Pierwszoklasiści bardzo dziękują  Alanowi za poświęcony czas i mają nadzieję, że to nieostatnie nasze spotkanie.

Taka lekcja z muzyką na żywo sprawiła, że w niejednej małej duszy coś zagrało ;).

Anna Pyszczyńska

Eko zajęcia u najmłodszych

W klasie pierwszej i drugiej naszej szkoły wychowawczynie  tj. p. Henryka Mickiewicz i p. Anna Pyszczyńska przeprowadziły zajęcia z zakresu ekologii i ochrony środowiska.

          Materiały do zajęć  szkoła otrzymała od Urzędu Miejskiego w Kcyni, który sfinansował wydanie kolorowanki pt: „Poradnik Młodych Ekologów”. Jest to ciekawa książeczka  z pakietem cennych informacji na temat ochrony środowiska, a także praktycznymi  zadaniami dla uczniów. Dodatkowo każde dziecko otrzymało zestaw kredek, które pozwoliły wypełnić poradnik pięknymi kolorami, a przez to utrwalić zdobyte wiadomości. W ten sposób uczniowie odświeżyli sobie informacje na temat oszczędzania wody, segregacji śmieci, czystego powietrza, a nawet bezpiecznego odpoczynku. Dodatkowo lekcje nauczyciele wzbogacili projekcją filmów, a także małym konkursem klasowym. Uczniowie zgodnie podsumowali, że takie zajęcia to coś, co lubią najbardziej.

Anna Pyszczyńska

Spotkanie z kominiarzem

„Idzie kominiarz…”
„Na kominie siedzi sam
Nikt mu tutaj nie przeszkadza
Czyści komin w każdym domu,
Bo to kominiarza praca”

W dniu 23 lutego Przedszkolaków z grupy „Biedroneczki” odwiedzili niecodzienni goście – kominiarze  z Zakładu Kominiarskiego ze Żnina. Celem spotkania było poznanie zawodu kominiarza.

W trakcie wizyty dzieci pogłębiły wiedzę na temat pracy kominiarza, poznały niektóre narzędzia pracy – zestaw kominiarski: szczotka wycior, kula, liny, różne rodzaje szczotek oraz anemometr. W trakcie spotkania goście omówili i zademonstrowali w jaki sposób czyści się komin , a nasze dzieciaki pod czujnym okiem fachowców sprawdzały swoje umiejętności i siły przy tej czynności.

Bardzo dziękujemy panom za słodki poczęstunek i miłe odwiedziny,  wierząc że ich wizyta przyniesie nam szczęście.

I. Wojtkowiak, A. Chojnacka

Wawrzyn Nowak laureatem Wielkiego Plebiscytu Edukacyjnego

Z przyjemnością informujemy, że nauczyciel naszej szkoły Pan Wawrzyn Nowak zajął I miejsce w powiecie nakielskim w Wielkim Plebiscycie Edukacyjnym, który w województwie kujawsko-pomorskim jest prowadzony przez „Gazetę Pomorską”, „Express Bydgoski” i „Nowości Dziennik Toruński”.

Pan Wawrzyn Nowak wygrał w kategorii Nauczyciel Roku klas IV-VIII i tym samym przeszedł do etapu wojewódzkiego. Uroczysta gala z udziałem laureatów plebiscytu odbyła się 22.02.2023 r. w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, podczas której wręczono dyplomy i pamiątkowe medale.

Do Wielkiego Plebiscytu Edukacyjnego uczniowie i rodzice nominowali również p. Agnieszkę Koralewską-Hak (III miejsce w powiecie w kategorii Nauczyciel Roku klas IV-VIII) oraz naszą szkołę w kategorii Szkoła Roku (II miejsce w powiecie).

Cieszymy się i gratulujemy serdecznie!

Katarzyna Walasiewicz, Dyrektor Szkoły

„WIELKIE SZYCIE” – spotkanie z krawcową

21 lutego przedszkolaki z grupy „Biedroneczki” gościły w swojej sali krawcową panią Annę Tworek. Nasz gość przyszedł do nas aby przybliżyć nam swój zawód.

Pani Ania przyniosła do przedszkola maszynę do szycia. Opowiedziała dzieciom historię powstania tego urządzenia oraz wytłumaczyła zasady jej działania. Dzieci poznały również przybory potrzebne krawcowej do codziennej pracy – metr krawiecki, szpilki, przeróżne guziki, gumki, nożyce, igły, tasiemki.

Na zakończenie przedszkolaki wraz z krawcową szyły własne poduszeczki, które mogły zabrać do domu.

   Być może pani Ania zaszczepiła w dzieciach swoją pasję i któraś z „Biedroneczek” w przyszłości wybierze taki zawód. Bardzo dziękujemy pani Ani za lekcję krawiectwa i miłe spotkanie.

Iwona Wojtkowiak

Konkurs z j. angielskiego! Zapraszamy do udziału!

Serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „Forget-Me-Not” pod patronatem czasopisma „Języki Obce w Szkole” dla szkół podstawowych klas IV-VIII. Organizatorem konkursu jest Centrum Edukacji Filotimo z siedzibą w Lublinie przy ul. Ułanów 25/6, 20-554 Lublin.

Konkurs został przygotowany w oparciu o materiały zawierające: współczesne piosenki angielskie, sentencje oraz krótkie opowiadania. Głównym jego celem jest rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim. Wszystkie materiały przygotowawcze są umieszczone na stronie internetowej www.filotimo.pl w zakładce MATERIAŁY. Zapisy trwają do końca lutego. Więcej informacji u p. Małgorzaty Sucharskiej. Zachęcamy do udziału!

Światowy Dzień Kota

Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszczą się. Są rasowce, salonowce, dachowce, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty.

17 lutego dzieci z grupy „Biedroneczki” obchodziły po raz drugi  nietypowe święto – Światowy Dzień Kota, którego celem jest podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwianie ludzi na często trudny koci los.

 Tego dnia wszystkie przedszkolaki upodobniły się do czworonożnych przyjaciół, poprzez wymalowane na swoich twarzach piękne noski, wąsy i typowe dla kotków uszka. Dzieci oglądały książki o tych tajemniczych zwierzętach, zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobem pielęgnacji i opieki jakiej wymagają. Uczestniczyły w różnorodnych „kocich zabawach” takich jak: koci spacerek, zabawy ruchowe przy piosenkach o kotach, „kocie masażyki”, rozwiązywanie zagadek o kotach, wykonywanie różnorodnych zadań konkursowych: picie mleka z miseczki jak kociaki i karmienie kotków.

 Dla przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń, spędzony w miłej atmosferze.

   I. Wojtkowiak, A. Chojnacka

TŁUSTY CZWARTEK

W szkole tłusty czwartek minął na słodko z pysznymi, lukrowanymi pączkami z konfiturą.

W imieniu Pani Dyrektor, wszystkich nauczycieli, pracowników naszej szkoły oraz uczniów pragniemy serdecznie podziękować pani Kamili Kalickiej, przewodniczącej Rady Rodziców, dzięki której obchodziliśmy tłusty czwartek zgodnie z tradycją.

                      Dziękujemy!!!

Tekst i foto Agnieszka Chojnacka

Konkurs Plastyczny o Zawodach Rzemieślniczych

„Kujawsko-Pomorska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy organizuje Konkurs Plastyczny o Zawodach Rzemieślniczych w związku z realizacją projektu pn. „Nie zapomnij o rzemiośle – działania promocyjno-edukacyjne KPIRiP w Bydgoszczy” współfinansowanego ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach „Rządowego Programu Polski Inkubator Rzemiosła na lata 2021-2030”. Okres realizacji projektu od 08.09.2022 r. do 31.12.2023 r.

Celem projektu jest wzmocnienie KPIRiP w Bydgoszczy na rzecz kapitału ludzkiego i społecznego środowiska rzemieślniczego poprzez promocję nauki zawodu w rzemiośle, nauczania dualnego

i propagowania przedsiębiorczości rzemieślniczej.

Do udziału zapraszamy dzieci, młodzież z terenu województwa kujawsko-pomorskiego i powiatu chojnickiego w dwóch kategoriach:

I kategoria – w wieku przedszkolnym 3-7 lat i uczniów szkół podstawowych klas I-III,
II kategoria – uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII

Celem konkursu jest kształtowanie pozytywnego wizerunku pracy zawodowej i  promowanie wiedzy o rynku pracy. Jego szczególną wartością jest wczesna edukacja  o zawodach i propagowanie szacunku dla pracy.

Zadaniem konkursowym jest stworzenie pracy plastycznej przedstawiającej symbol wybranego zawodu rzemieślniczego. Prace powinny odzwierciedlać wiedzę dzieci, młodzieży na temat przedstawianego przez nie zawodu. Najlepsze prace plastyczne zostaną wybrane do grafik tworzonej w ramach projektu karcianej gry edukacyjno-promocyjnej (typu Dobble) oraz zostaną zamieszczone na stronie www.izbarzem.pl w zakładce gry do pobrania.

Prace konkursowe należy wykonać na papierze (format A4) techniką plastyczną w formie kolorowego rysunku  (za pomocą kredek świecowych lub kredek drewnianych lub mazaków).

Przy ocenie prac jury będzie brało pod uwagę zgodność pracy z podaną tematyką, jakość wykonania i wrażenie estetyczne oraz oryginalność i pomysłowość w przedstawieniu tematu.

Na uczestników konkursu czekają rzeczowe nagrody.

Regulamin wraz z załącznikami do pobrania na stronie 
https://izbarzem.pl/konkurs-plastyczny-o-zawodach-rzemieslniczych-dla-dzieci-w-wieku-przedszkolnym-i-uczniow-szkol-podstawowych/  

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!

FUNDACJA DBAM O MÓJ Z@SIĘG

Szanowni Państwo

jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo… udało nam się opracować super poradnik dla młodych rodziców dotyczący zarządzania nowymi technologiami w domu.

https://dbamomojzasieg.pl/wp-content/uploads/2022/12/Nowe-technologie-w-domu-Poradnik-dla-rodzicow-strony.pdf

Realizujemy dla dzieci i młodzieży w wieku 7-17 lat. Szczegóły naszego wypoczynku znajdziecie Państwo tutaj: https://relacjewwakacje.pl/

Wyobraźcie sobie Państwo: 10 dni, spanie starym sposobem w szkolnych klasach, dużo wycieczek, zajęcia w gronie rycerskim, codzienne zajęcia z socjologiem, psychologiem i ze mną zajęcia z edukacji medialnej. I mnóstwo czasu na to, co najważniejsze… na bliskie relacje osobiste. Nasi koloniści nie chcieli ostatnio wracać do domu. A telefon komórkowy raz dziennie na 15 minut wieczorem.

dr Maciej Dębski

FUNDACJA DBAM O MÓJ Z@SIĘG
80-537 Gdańsk, ul. Wyzwolenia 17c/3
KRS 0000591833
REGON: 363242207   NIP: 957-108-25-04
www.dbamomojzasieg.com

Dentobus zbadał uzębienie

13 lutego 2023 r. przyjechał Dentobus w celu przeprowadzenia darmowego przeglądu stomatologicznego.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i w związku z tym podzielono wizyty na kilka części. W pierwszej kolejności przeglądu dokonano wśród dzieci najmłodszych.

Kolejna wizyta odbędzie się 29.03, gdzie oprócz przeglądu możliwe będzie również leczenie dentystyczne. Osoby zainteresowane leczeniem zębów dzieci proszone są o kontakt z p. Martą Bernas.

WALENTYNKI

We wtorek,  14 lutego 2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania sympatii czy przyjaźni. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy.

Tradycyjnie zorganizowano pocztę walentynkową. Uczniowie, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali własnoręcznie wykonane serduszka i kartki do specjalnie przygotowanej skrzynki. Następnie – Walentynkowy Listonosz – rozdawał pocztę w czasie zajęć lekcyjnych. Na szkolnym korytarzu przygrywała w tym dniu walentynkowa muzyka. Nie zabrakło też wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i wychowawców. W tym dniu obowiązywał ubiór w kolorze czerwonym, a szkolne korytarze i drzwi klasowe udekorowano różnymi, czerwonymi serduszkami.

Opiekunowie SU: A. Chojnacka, I. Wojtkowiak

WALENTYNKI

Samorząd Uczniowski ogłasza, że  w dniu 14.02.2021 r. (wtorek) organizujemy walentynki.  Zachęcamy wszystkich uczniów klas, aby ubrali się w tym dniu na czerwono. Walentynkowy strój można również ozdobić serduszkami.

Zachęcamy do udziału w zabawie!
Samorząd Uczniowski