Trzecioklasiści biorą udział w wielu przedsięwzięciach dla umiłowania nauki

Uczniowie z klasy 3 podczas zajęć lekcyjnych rozwijają swoje sprawności i umiejętności w kreatywny sposób. To tutaj zbieramy doświadczenia, usamodzielniamy się, mamy możliwość wyboru i rozwijania własnej inwencji. W ten sposób poznajemy sposoby na przyjemną naukę.

Nasze lekcje nie są ani trudne, ani nudne. Uczymy się poprzez działanie, w ten sposób chętniej przyswajamy wiedzę i więcej zapamiętujemy, ponieważ potrafimy sami wyciągać wnioski. Korzystając z darów jesieni, wykonaliśmy piękne naturalne ozdoby, które cieszą oko na korytarzu szkolnym.
Dzięki miłej współpracy z panią Martą Bernas – własnoręcznie wykonaliśmy słodkie lizaki czekoladowe oraz piękny portret Pani Jesieni z naturalnych ozdób.
Ostatnio w naszej klasie unosił się zapach suszonych owoców i warzyw, które przygotowaliśmy jako zdrowe przekąski – alternatywę dla chipsów. Klasa 3 działa dalej i na pewno o tym jeszcze usłyszycie… 🙂

Magdalena Tomkowiak

Zajęcia terenowe i raj dla duszy

W środę uczniowie klasy IV wraz  z wychowawcą Agnieszką Koralewską-Hak i panią Małgorzatą Kwiatkowską, spędzili dzień na zajęciach terenowych w lesie. Państwo Fornalczyk i Trzebiatowscy przygotowali dla uczniów tę niezwykłą niespodziankę.

Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat zwierzyny żyjącej na terenach naszych, pobliskich lasów i  występującej tutaj roślinności. Podczas spaceru po lesie w pięknej, jesiennej aurze, rozmawialiśmy na temat otaczającej przyrody i  gospodarki leśnej. Po przyjemnym spacerze i sporej dawce przyrodniczej wiedzy z ust Panów Michała Fornalczyka – reprezentującego PZŁ OHZ Szubin oraz Macieja Trzebiatowskiego – przedstawiciela Nadleśnictwa Szubin, zostaliśmy zaproszeni na ognisko z kiełbaskami z dzika i jelenia. Nie zabrakło też gorącej herbatki z cytryną i słodkich upominków dla dzieci. Największymi jednak atrakcjami okazały się przejażdżki bryczką, zaprzęgniętą w dwa kuce – Wojtka i Kubę oraz polarisem.

Za te wszystkie atrakcje i miło spędzony dzień raz jeszcze serdecznie dziękujemy organizatorom.

Ciecz nienewtonowska w klasie 2 – „Zostań małym odkrywcą”

Wszyscy wiemy, ze  wyróżniamy 3 stany skupienia materii: stały, ciekły i gazowy. Okazuje się, że jest coś pomiędzy! Ciecz nienewtonowska, to substancja, która czasem zachowuje się jak ciało stałe, a czasem jak ciecz. Przekonali się o ty uczniowie klasy 2 podczas realizacji drugich  zajęć z innowacji pedagogicznej „Zostań małym odkrywcą”.

Drugoklasiści już teraz wiedzą, ze ciecz nienewtonowska zachowuje się jak ciało stałe, gdy dostarczamy jej energii. Kiedy wobec takiej cieczy użyjemy siły (na przykład uderzając w jej powierzchnię), kiedy nasze ruchy są odpowiednio szybkie i mocne, płyn będzie twardnieć, kruszyć się i przypominać substancję stałą. Zajęcia się bardzo podobały dzieciom, co widać na zdjęciach.

Tekst i foto: Angelika Drozd

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Wyniki zmagań

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się ona każdego roku w pierwszy piątek października. W bieżącym roku szkolnym ten wyjątkowy dla matematyki dzień przypadał  na 7.10.2022 r. Obchodziliśmy go w dwóch etapach. Pierwsza cześć polegała na wybraniu z każdej klasy osoby, która najszybciej i bezbłędnie rozwiąże test z tabliczki mnożenia – „Mistrza Tabliczki Mnożenia”. Druga część miała charakter literacki i polegała na ułożeniu wiersza lub piosenki promującego naukę tabliczki mnożenia.

Mistrzowie Tabliczki Mnożenia w Szkole Podstawowej w Mycielewie:

  • Antoni Kalicki – klasa 3
  • Justyna Jeż – klasa 4
  • Laura Dolatowska – klasa 5
  • Nikola Gembara – klasa 6
  • Remigisz Socha – klasa 7
  • Katarzyna Marcinik – klasa 8

Osoby, które napisały najciekawszy wiersz / najciekawszą piosenkę:

  • Antoni Kalicki – klasa 3
  • Martyna Wiekiera – klasa 4
  • Krzysztof Wiekiera – klasa 6

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Zachęcamy do udziału w konkursach szkolnych i angażowanie się w życie szkoły!

Tekst i foto: Angelika Drozd

Karma za tusze. Podsumowanie akcji.

W kwietniu tego roku przystąpiliśmy do akcji „Tusz do paki”, który polegał na wrzucaniu do specjalnego kartonu pustych tuszy od drukarek atramentowych.

W październiku przyjechał pan i zabrał to, co udało się nam uzbierać. Ponieważ akcja miała pozytywny oddźwięk stwierdziliśmy, że nadal będziemy brali w niej udział. Za dotychczasową współpracę otrzymaliśmy dyplom. 

Zachęcamy nadal do aktywnego włączenia się w naszą zbiórkę.

Marta Bernas

Nagroda odebrana – escape room zaliczony

24 października 2022 r. grupa uczniów z Mycielewa w składzie: Filip Brzykcy, Roksana Jaszak, Remigiusz Socha, Maja Jaszak oraz Oliwia Stypczyńska bardzo miło i ciekawie spędziła przedpołudnie w Bydgoszczy.

Młodzież w związku z wygraną w konkursie pt. „Jan Czochralski człowiek z Kcyni” rozwiązywali zagadki  i zadania w escape room. Członkowie zabawy zostali zamknięci na określony czas w pokoju. Aby się z niego wydostać, musieli ze sobą współpracować i rozwiązać ciąg zagadek intelektualnych. Współpraca przyniosła efekty i w końcu wyszli z pokoju w całości i zdrowi. Wszyscy około 14 wróciliby  zadowoleni do szkoły. Dla naszej drużyny z Mycielewa żadne escape room nie straszne.

Angelika Drozd

Mycielewo III miejsce w konkursie gminnym „Jan Czochralski – człowiek z Kcyni”

W piątek 21.10.2021 r. drużyna z Mycielewa w składzie: Jaszak Maja, Oliwia Stypczyńska, Remigiusz Socha, Roksana Jaszak, Filip Brzykcy zdobyła III miejsce w gminnym konkursie pt. „Jan Czochralski – człowiek z Kcyni”. Opiekunem drużyny była p. Angelika Drozd. Celem konkursu było popularyzowanie postaci Jana Czochralskiego oraz upowszechnianie wiedzy o Jego życiu i wynalazkach. Konkurs złożony był z dwóch etapów: części teoretycznej oraz praktycznej.  W etapie pierwszym należało wypełnić test zawierający pytania z wiedzy o życiu i pracy profesora Jana Czochralskiego.

W drugiej części trzeba było pokonać wirtualny escape room dotyczący miejsc, w których przebywał i pracował  naukowiec. W nagrodę młodzież otrzymała voucher na wyjazd oraz wejście do esape roomu w Bydgoszczy oraz każdy indywidualnie talon do sklepu Empik.

Uczestnikom serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów oraz udanej zabawy w Bydgoszczy!

Warsztaty ludowe wg Klary Prillowej

W piątek 21 października 2022 r. uczniowie z klasy IV uczestniczyli w warsztatach ludowych. W związku z tym w murach naszej szkoły gościliśmy p. Krystynę Kwiatkowską – twórczynie ludową, p. Romana Nalewajskiego – członka Zespołu Regionalnego Pałuki  oraz p. Renatę Gaj-Kowalską – kierownika ds. kultury w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni.

Uczniowie podczas warsztatów poznali najważniejsze fakty o regionie. Dodatkowo otrzymali informacje dot. położenia i jego historii oraz zobaczyli stroje ludowe. W kolejnej części spotkania uczniowie pod czujnym okiem p. Krystyny Kwiatkowskiej wykonywali pałuckie kwiatki. P. Roman Nalewajski podzielił się z dziećmi swoją pasją – grą na skrzypcach. Uczniowie wysłuchali kilku ważnych informacji o tym instrumencie a następnie chętne osoby mogły spróbować zagrać na skrzypcach. Na zakończenie dzieci wysłuchały wiersza pt.: „Paweł i Gaweł”, który gwarą recytował p. Roman.

Dziękujemy naszym Gościom za bardzo pouczające i ciekawe zajęcia.

Małgorzata Kwiatkowska

Emil Chroboczek przyjechał do nas z projektem

20 października 2022 r. w klasie 1 odbyły się zajęcia w ramach projektu „Edu w Eko – Powiat na to czeka!”.  Realizatorkami spotkania była p. Karolina Sojka, notabene absolwent szkoły w Mycielewie, obecnie nauczyciel Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie wraz z uczennicami Wiktorią Roguszką i Sandrą Stupek (także absolwentki Gimnazjum w Mycielewie).

Podczas zajęć najmłodsi zostali wtajemniczeni w świat ekonomii i finansów. Uczniowie dowiedzieli się co to znaczy oszczędzać, dlaczego warto oszczędzać i jak to zrobić, aby pieniążki nie uciekały z portfela. Za pracę  na lekcji i aktywne uczestnictwo dzieci otrzymały upominek – skarbonkę i ołówek.

Uczniowie i wychowawczyni kl 1 bardzo dziękują za organizację tak ciekawej lekcji.
Anna Pyszczyńska

Dzień bez plecaka. Akcja SU udana!

W piątek 21 października 2022 roku odbył się dzień bez plecaka ogłoszony przez Samorząd Uczniowski. Pisaliśmy o tym pomyśle tutaj. Tradycyjny tornister należało zastąpić alternatywnym przedmiotem. Akcja obudziła w uczniach niespotykane pokłady kreatywności i poczucia humoru.

Uczniowie byli widziani z transporterami dla zwierząt, sklepowymi koszykami, podróżniczymi walizkami, wiadrami, garnkami, wózkami, legowiskami dla zwierząt, chlebakami, przenośnymi lodówkami, a nawet z oponą… Najbardziej kreatywna osoba otrzymała słodki upominek od wychowawcy klasy.

I. Chojnacka, I. Wojtkowiak

Zbieramy elektrośmieci – nowa akcja

Drodzy uczniowie i rodzice!!!

Przystąpiliśmy do projektu „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!
Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.
„Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!”

Termin Akcji: zbiórka trwa do 16.11.2022 r.

Miejsce Akcji: Szkoła Podstawowa w Mycielewie

ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP. 

Nie zbieramy świetlówek!

Plakat i dokładny wykaz co można zwozić w załącznikach poniżej.

Dzień Papieski

17 października 2022 roku uczniowie pod okiem Renaty Szczepaniak uczcili pamięć papieża Polaka montażem słowno-muzycznym.

Przypomnijmy, że Dzień Papieża Jana Pawła II – polskie święto obchodzone co roku 16 października, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi Polakowi Janowi Pawłowi II.

Orkiestra Warzywna

Jesień to czas, gdy nasze ogrody przepełniają się dorodnymi warzywami. Postanowiliśmy docenić te dary natury. Podczas lekcji muzyki w klasie VII uczniowie wykonali z warzyw instrumenty muzyczne i stworzyliśmy klasową orkiestrę… warzywną. 

Powstała naprawdę ciekawa i jakże kreatywna muzyka…, a Klasowa Orkiestra Warzywna spisała się na medal tzn. na „szóstkę”. Już nam w głowie następne pomysły ;⁠-⁠)

Agnieszka Koralewska-Hak

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego z otwarciem „Zakątka koloru i spokoju”

10 października 2022 roku w Szkole Podstawowej w Mycielewie obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego połączony z otwarciem sali rewalidacyjnej „Zakątek  koloru i spokoju”. W związku z tym gościliśmy Burmistrza Miasta i Gminy Kcynia Marka Szarugę oraz Ewę Hałas, która w urzędzie zajmuje się pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych, organizacjami pozarządowymi i promocją zdrowia. Specjalnym gościem była także psycholog Roma Ćwik.

Spotkanie otworzyła Małgorzata Kwiatkowska, która przywitała zebranych gości i przedstawiła cel tego wydarzenia.

Następnie uczennice z kl. VI Nikola Gembara, Nadia Mlicka, Anna Połczyńska, Oliwia Pikul i Maja Jaszak wyjaśniła zebranym, czym jest zdrowie psychiczne i jak o nie dbać.

Głos zabrała pani psycholog – Roma Ćwik, która zwróciła się do uczniów, uświadamiając im, jak ważne jest mówienie o swoich lękach, obawach i złym nastroju. Burmistrz Marek Szaruga w swojej wypowiedzi podkreślił znaczenie równowagi między pracą a odpoczynkiem. Katarzyna Walasiewicz – dyrektor szkoły w Mycielewie, skierowała słowa do zebranych, zachęcając ich do korzystania z dostępnych form pomocy w szkole, w tym pomocy szkolnych specjalistów m.in. psychologa, pedagoga szkolnego i pedagoga specjalnego.

Po apelu nastąpiło oficjalne otwarcie sali rewalidacyjnej „Zakątek koloru i spokoju”, której inicjatorkami były Marta Bernas i Agnieszka Chojnacka. Zaproszeni goście udali się do sali rewalidacyjnej celem przecięcia wstęgi. Uroczystą chwilę uczniowie oglądali, dzięki internetowej transmisji na żywo, zorganizowanej przez Wawrzyna Nowaka

Po części oficjalnej uczniowie z klasy IV wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez Ewę Hałas. Podczas pogadanki  zaznaczono ważność dbania o kondycję fizyczną, która wpływa niewątpliwie na zdrowie psychiczne. Natomiast uczniowie z kl. VII i VIII uczestniczyli w warsztatach z trenerem terapii uzależnień Maciejem Berniak. Zaproszony przedstawiciel Teatru Kurtyna mówił i grał o przemocy rówieśniczej oraz prawidłowych relacji koleżeńskich. Warsztaty zostały ufundowane przez GKPiRPA w Kcyni.

Dodajmy, że rodzice i uczniowie mogli skorzystać z konsultacji zaproszonej p. psycholog. 

Pomysłodawczynią i organizatorką tego dnia była Małgorzata Kwiatkowska – pedagog szkolny.

Tekst: Małgorzata Kwiatkowska, Marta Bernas, foto Wawrzyn Nowak

Komunikat na 14 października – Dzień Edukacji Narodowej

Dzień 14 października jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Uczniowie nie będą mieli lekcji, przyjadą do szkoły na uroczystą akademię, która rozpocznie się o godz. 8.40 w sali gimnastycznej, następnie udadzą się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcą. Odwozy będą ok. godziny 10.00.

W przypadku konieczności zorganizowania zajęć opiekuńczych w młodszych klasach proszę o indywidualny kontakt z wychowawcami.

Odwozy w dniu 14.10.2022 r.

Miejscowość – przystanek/punkt zborny                Godzina
  1.Kcynia                                         7:55
  2. Malice                 8:00
  3.Malice II                8:02
  4.Suchoręcz skrzyżowanie                  8:05
  5.Suchoręcz                8:10
  6.Elizewo                8:12
  7.Suchoręczek                8:15
  8.Elizewo skrzyżowanie                8:17
  9.Słonawy                8:19
10.Słonawy II                8:20
11.Słonawy las                8:22
12.Szaradowo                8:24
13.Ameryczka las                8:27
14.Zalesie, ul. Królikowska                8:30
15.Zalesie sklep                8:35
16.Mycielewo szkoła                8:40

Odwozy ze szkoły ok. godz. 10.00