„Śmierć nie jest kresem naszego istnienia.
Żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach.”

Albert Einstein

Z wielkim żalem i smutkiem
przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Gabrieli Wesół

nauczycielki Szkoły Podstawowej w Mycielewie.
Rodzinie zmarłej składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Dyrektor, Nauczyciele, Uczniowie,
Pracownicy Administracji i Obsługi
Szkoły Podstawowej w Mycielewie

Podsumowanie zbiórki kasztanów

Jesienią po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zbiórce kasztanów. Udało nam się uzbierać  214 kg co dało kwotę 150 złotych.

Suma ta została rozdysponowana na pomoce do zajęć  ruchowych na świeżym powietrzu. Wzbogaciliśmy się w piłki gumowe, którymi już cieszą się dzieci z oddziału przedszkolnego oraz w skakanki, z których korzystają uczniowie z klas 1-3.

M. Tomkowiak

Dzień Mamy u najmłodszych

Dzień Matki – to szczególne święto, które honoruje wszystkie Mamy, stanowi wyraz szacunku i miłości, a także podziękowania za trud włożony w opiekę i wychowanie.

31 maja w grupie „Biedroneczki odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy. Dzieci zaprezentowały swój program artystyczny przygotowany na tę okazję. Po pięknych występach przedszkolaki wręczyły swoim mamom wykonane własnoręcznie upominki.

Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek. Cała uroczystość została uwieczniona na fotografiach – dzięki czemu wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników.

I. Wojtkowiak

PRZEDSZKOLAKI NA RANCZO U AMADEUSZA

23 maja wszystkie przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego Ranczo u Amadeusza. Na naszych milusińskich czekało dużo ciekawych atrakcji. Dzieci brały udział w zabawach sportowych jak bieg w workach, przeciąganie liny, slalom z jajkiem leżącym na łyżce.

Mogły  również postrzelać do tarczy z łuku indiańskiego. Miały też okazję do pogłaskania, karmienia, a nawet przytulenia małych zwierzątek bowiem na terenie gospodarstwa znajduje się mini zoo, w nim między innymi kózki miniaturki, rzadkie okazy kur, owce, barany, szopy pracze, małe kurczaki i kaczuszki. Na ranczo nie zabrakło również zwierząt egzotycznych takich jak syczące karaluchy z Madagaskaru, pająki, węże czy  agama brodata.  Na zakończenie spotkania na dzieci czekały pyszne, pieczone kiełbaski. Był to dzień pełen uśmiechu i radości, gdyż wszystkie dzieci wspaniale się bawiły.

I. Wojtkowiak

Klasa 4 poznaje SKARBY EUROPY

10 maja br. klasa 4 odbyła ostania wirtualną podróż w tym roku szkolnym. Tym razem dzieci poznawały Skarby Europy. Uczniowie uczestniczyli w cyklicznych lekcjach online z autorką projektu, panią Sabiną Pilat od września 2021 r.

Podróżowali nie tylko wirtualnie, lecz także odwiedzali nietuzinkowe miejsca, aby rozbudzać ciekawość o otaczającym świecie. Dzięki projektowi „Wirtualne podróże” uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat swojego miejsca zamieszkania, Polski i świata. Wykształcą postawy otwartości, tolerancji, życzliwości i szacunku wobec otaczających ich ludzi.

 Dziękujemy Nauka w plecaku za przekazaną nam wiedzę o świecie, ciekawe spotkania i rozbudzenie w nas chęci podróżowania.

Tekst i foto: Angelika Drozd

Przyjazny Tornister

W ramach współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Nakle nad Notecią podejmujemy wiele działań. W ostatnim czasie zostały one skierowane do uczniów kl. I-III. Dzieci uczestniczyły w zajęciach pt.: „Przyjazny Tornister”, związanych z profilaktyką wad postawy.

Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się, że niewłaściwe nawyki związane z noszeniem zbyt ciężkiego tornistra oraz zakładanie go na jedno ramie mogą przyczynić się do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Należą do nich schorzenia ortopedyczne, powstawanie negatywnych zmian chodu oraz skrzywienie kręgosłupa. Wierzymy, że nasi milusińscy odrobią zadbanie domowe – remanent w plecakach.

M. Kwiatkowska

Badanie słuchu

19 maja 2022 roku odbyło się badanie słuchu w grupie dzieci 6-letnich przeprowadzone przez p. Joannę Rygielską – surdopedagog z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szubinie.

Badanie odbyło się za pomocą nowoczesnego narzędzia diagnostyczno-terapeutycznego. Platforma Badań Zmysłów, która jest przenośnym urządzeniem służy do przesiewowych badań słuchu dzieci i młodzieży.  Program daje szansę na szybkie wykrycie i leczenie mniejszych uszkodzeń słuchu, a także – co jest często ich konsekwencją – zaburzeń mowy i głosu oraz problemów edukacyjnych dzieci i młodzieży. Wyniki badań rodzice otrzymają do domu.

M. Kwiatkowska

Egzamin ósmoklasisty

24, 25, 26 maja uczniowie klasy ósmej przystąpią do egzaminów. Dowozy w tych dniach rano według obowiązującego planu, natomiast odwozy po zakończonym egzaminie. Pozostałe klasy mają dni wolne od zajęć. Przychodzą do szkoły dopiero w piątek 27 maja.

Ósmoklasistom życzymy powodzenia!

Uczniowie z 1-3 w Gnieźnie

Gniezno wkroczyło na karty historii w końcu IX wieku. Piastowie wznieśli potężny gród i obrali je na centralną siedzibę. Po chrzcie Mieszka I Gniezno zostało ośrodkiem nowej wiary, czego wyrazem było wzniesienie na Wzgórzu Lecha kamiennej świątyni, w której złożono doczesne szczątki biskupa Wojciecha – pierwszego polskiego świętego. Te wydarzenie określiło na wieki rangę miasta. Uczniowie z klas młodszych mieli okazję „dotknąć” tych szczególnych kart historii podczas wycieczki do pierwszej stolicy Polski.

Zwiedziliśmy Bazylikę Prymasowską, a w niej podziemia, gdzie zobaczyliśmy pozostałości wczesnośredniowiecznej architektury (fragmenty barwnych posadzek, zabytek piśmiennictwa- wapienną płytę z wyrytym łacińskim wierszem czy nekropolię prymasów Polski). Następnie w kolejnej części Bazyliki- portalu głównym, pani przewodnik opowiadała nam o osadzonych tam w XII wieku Drzwiach Gnieźnieńskich. Są to jedne z nielicznych zachowanych drzwi romańskich w Europie i najcenniejszy zabytek sztuki romańskiej w Polsce! Wyjątkowe są ze względu na treść – całkowicie związaną z życiem św. Wojciecha. Nie lada wyzwaniem okazała się dla nas” wspinaczka” po 240 stopniach na wysokość 50 metrów, na piękny taras widokowy wieży południowej skąd podziwialiśmy zapierającą dech panoramę okolicy. Cała Katedra wywarła na nas ogromne wrażenie, „czuć było” w niej majestat czasów, miejsce/ symbol ważne i podniosłe dla naszego państwa. To w tych murach przecież koronowano aż 5 władców Polski. Na placu przed Katedrą przy Pomniku Bolesława Chrobrego oraz na placu świętego Wojciecha nasza grupa wykonała sobie pamiątkowe zdjęcia.

Drugim punktem naszej wycieczki było Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie dzięki przewodnikowi mieliśmy możliwość zwiedzić ekspozycje i wystawy oraz obejrzeć film z fabularyzowanymi scenami. Muzeum te posiada bogate zbiory archeologiczne. Są to m.in. wyroby z drewna, naczynia z gliny i metalu, uzbrojenie- pradziejowe i średniowieczne. Obejrzeliśmy 6 wystaw stałych pokazujących najdziwniejsze dzieje naszego kraju oraz historię Gniezna.

Pogoda podczas naszej wycieczki bardzo nam dopisywała, dlatego udaliśmy się spacerkiem wśród pięknej zieleni pobliskiego parku rozciągającego się wzdłuż jeziora na uroczy rynek w centrum starej części Gniezna.  Tam swoje pragnienie dzieci ugasiły zimnymi lodami, chłodząc się także przy zabytkowej fontannie.  Udając się w drogę powrotną, zjedliśmy że smakiem obiad. Czas w autobusie upłynął nam w rytmach wspólnie śpiewanych piosenek. Zakupione pamiątki na pewno będą przywoływały wszystkim miłe chwile spędzone w Gnieźnie. 

Magdalena Tomkowiak

Upominek na Dzień Mamy

Dzień Mamy to wyjątkowe święto. Z tej okazji  w czwartek 19 maja maluszki z oddziału przedszkolnego „Biedroneczki” w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Kreatywny zawrót głowy” stworzyły niepowtarzalne torby ekologiczne dla swoich ukochanych mam. 

Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przystąpiły do dekoracji upominku za pomocą szablonu.  Taki pomysł na prezent to prosty sposób na ofiarowanie swojej mamie wyjątkowego prezentu. Każda mama chętnie wykorzysta oryginalny podarunek  nie tylko na zakupy.

A. Chojnacka, M. Bernas

Na wycieczce w Krakowie

15 maja grupa 48 uczniów Szkoły Podstawowej w Mycielewie wraz z opiekunami udała się na trzydniową wycieczkę do Krakowa i okolic. Podczas wyjazdu zwiedzili m.in. Muzeum Lotnictwa, Wawel, Rynek Główny, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Kopalnię Soli Bochnia.  Jedną z atrakcji pobytu w drugiej stolicy Polski był relaks w Parku Wodnym.

W trakcie wyjazdu uczestnikom towarzyszyła słoneczna pogoda. Wycieczka, zdaniem uczniów i wychowawców, należała do ciekawych.  Czas wypełniony był wieloma atrakcjami. W trakcie podróży młodzi ludzie umilali sobie czas śpiewając wesołe  piosenki i prowadząc ciekawe rozmowy. Po okresie izolacji spowodowanej pandemią, wyjazd okazał się bardzo potrzebny, także z punktu widzenia relacji międzyludzkich.

Opiekunami uczniów były panie: Joanna Biernacka-Kozerewicz, Beata Janicka, Małgorzata Kwiatkowska i Angelika Drozd oraz pan Wawrzyn Nowak. Organizatorem wyjazdu była firma prowadzona przez pana Janusza Paszkieta z Miastowic.

Tekst: J. Kozerewicz, foto: J. Kozerewicz, A. Drozd, W. Nowak

Egzamin na młodego odkrywcę w klasie 2

Eksperymenty mają wiele pozytywnych cech, m.in. rozbudzają ciekawość świata i pozwalają dziecku zrozumieć otaczające nas zjawiska. Ich efekty stanowią dla uczniów niejednokrotnie element zaskoczenia. Nie trzeba być chemikiem, ani kupować skomplikowanych sprzętów czy odczynników, aby bawić się w ten sposób. W czwartek 12 maja 2022 r. w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Zostań młodym odkrywcą” dzieci z klasy 2 samodzielnie pod okiem nauczyciela wykonywały doświadczenia z fizyki i chemii.

Uczniowie pokazali między innymi:
– Jak nadmuchać balon bez wysiłku,
– Jak oddzielić kurz,
– Jak sprawić żeby styropian zniknął,
– Dlaczego woda nie wylewa się z butelki,
– Jak zrobić sliymi z mąki ziemniaczanej, wody i płynu do nauczyć.
Poprzez zdobywanie nowych doświadczeń drugoklasiści nie tylko poszerzyli swoją wiedzę, ale również świetnie się bawili. Każdy uczeń uzyskał miano MŁODEGO ODKRYWCY.
Gratulujemy wszystkim pomysłowości!

tekst i foto: Angelika Drozd

Kacper Gieryk opowiadał o swojej pasji

12 maja 2022 roku odwiedził nas absolwent naszej szkoły Kacper Gieryk – kolarz HRE Mazowsze Serce Polski.

Kacper, mimo młodego wieku, jest zawodnikiem z wielkimi osiągnięciami. Trudno zliczyć wszystkie tytuły, jakie do tej pory zdobył, ale koniecznie trzeba wymienić sukcesy w  jeździe indywidualnej na czas w trakcie Mistrzostw Europy -7. miejsce oraz Mistrzostwa Świata -12. lokata. Zdobył też srebrny i brązowy medal mistrzostw kraju na szosie i był czołowym zawodnikiem w trakcie Pucharu Polski. W roku 2021, jeszcze jako junior, został również najlepszym polskim zawodnikiem.

Podczas spotkania z młodszymi uczniami Kacper opowiedział o swojej pasji, jaką jest kolarstwo. Chętnie odpowiadał na pytania, którymi młodsi koledzy wręcz go zarzucili . Chcieli oni między innymi wiedzieć, w jakim wieku Kacper zaczął trenować, ile czasu poświęca na treningi, ile kilometrów dziennie pokonuje, czy miał wypadki i kontuzje, ile kosztuje rower. Wzruszający moment nastąpił, gdy padło pytanie: ” Co czułeś, gdy pierwszy raz założyłeś strój z orzełkiem i wystąpiłeś w barwach narodowych?”. Kacper pięknie powiedział o dumie, wzruszeniu i przypomniał, że zawsze to było jego marzeniem. Dyrektor szkoły Katarzyna Walasiewicz, która prowadziła spotkanie, potwierdziła, że pamięta, jak Kacper o swoich marzeniach mówił, gdy był w gimnazjum i pogratulowała mu, że osiągnął ten cel. Przy tej okazji wspomniała również o wielkim wsparciu rodziców Kacpra, którzy pasji syna podporządkowali też swoje życie.

Dla uczestników tego wydarzenia wielkim przeżyciem była możliwość spotkania z mistrzem, który jest ich starszym kolegą ze szkoły i wzorem do naśladowania, bo oprócz ogromnej pracowitości, determinacji, cierpliwości i konsekwencji Kacper odznacza się wysoką kulturą osobistą. Wiele ciepłych słów powiedział o naszej szkole, do której tak chętnie wraca. Na zakończenie spotkania uczniowie ustawili się w kolejkę do mistrza po autografy i pamiątkowe zdjęcia.

Brawo Kacper! Dziękujemy za to spotkanie. Życzymy dalszych sukcesów i radości z realizowania swojej pasji!

tekst Katarzyna Walasiewicz, foto Wawrzyn Nowak

„Skąd się biorą produkty ekologiczne?” to ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli opracowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Okres przedszkolny jest niezmiernie ważnym etapem kształtowania się postaw determinujących aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Dlatego też istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. 

W piątek 13 maja w oddziale przedszkolnym Oa, został przeprowadzony program „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Na początku dzieci obejrzały film edukacyjny dotyczący produktów ekologicznych, dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny. Usłyszały, że EKO oznacza naturalne, czyli takie, które nie ma żadnych sztucznych dodatków. Zapoznały się z Piramidą Żywienia, oraz przypomniały sobie co należy robić, aby prowadzić zdrowy styl życia,  a następnie wykonały taką piramidę. Zdobytą wiedzę  i umiejętności maluchy będą mogły wraz z rodzicami stosować w codziennym życiu.

Agnieszka Chojnacka

Biwak w Tleniu

Od 9 do 11 maja 2022 roku uczniowie z klasy VI pod opieką pani Beaty Janickiej i Małgorzaty Kwiatkowskiej uczestniczyli w Zielonej Szkole w Tleniu. Każdy dzień był zaplanowany i wypełniony różnymi atrakcjami.

I tak: pierwszego dnia odbyła się zbiórka wszystkich uczestników biwaku podczas, której powitał nas właściciel ośrodka. Dodatkowo przeprowadził pogadankę na temat zasad BHP. Później udaliśmy się na pyszny obiad oraz pączki.

Następnie poszliśmy nad jezioro Mukrz gdzie pod okiem ratownika uczniowie pływali na rowerach wodnych. Tego dnia odbyliśmy także szesciokilometrowy spacer po pięknej okolicy Borów Tucholskich. Kolejnego dnia pojechaliśmy do oddalonego o 40 km od Tlenia Fojutowa. Na miejscu uczniowie skorzystali z kąpieli na basenie.

Następnie przemieściliśmy się pod wieżę widokową oraz zwiedziliśmy Akwedukt Fojutowo. Ten zabytek architektury hydrotechnicznej stanowi skrzyżowanie rzek Czerskiej Strugi, która płynie dołem i Wielkiego Kanału Brdy, który płynie górą. Po obiedzie odbyły się zajęcia na temat zdrowego stylu życia. Po kolacji uczniowie klas VI ze szkół podstawowych naszej gminy konkurowali ze sobą pod okiem trenera w różnych zabawach sportowych.

Podczas wieczornego ogniska mogliśmy raczyć się pysznymi kiełbaskami. Ostatniego dnia udaliśmy się na długi spacer nad jezioro. Udział w wyjeździe to doskonała okazja do integracji zespołu klasowego, a także do poznania uczniów z innej strony. W tym miejscu dziękujemy GKRPA w Kcyni za sfinansowanie biwaku. Już dzisiaj czekamy na kolejny wyjazd.

Małgorzata Kwiatkowska

Warsztaty z Drukarką 3D

12 maja uczniowie kl. II, III, IV i V uczestniczyli w zajęciach kreatywnych pt.: „Warsztaty z Drukarką 3D”, które prowadziła pani z firmy ModraSova z Inowrocławia. Udział w spotkaniu to przygoda, która wyobraźni nadaje realne kształty i przenosi je w trzeci wymiar.

Podczas zajęć uczniowie zmienili się w przestrzennych kreatorów. Na szablonach tworzyli okulary we wzorach i kolorach, o jakich tylko marzyli. Podczas warsztatów na buziach dzieci malował się uśmiech. Zajęcia bardzo przypadły naszym uczniom do gustu. Fundusze umożliwiające zorganizowanie warsztatów pozyskało Stowarzyszenie Aktywne Mycielewo dzięki realizacji projektu w ramach dotacji pozyskanej z budżetu Gminy Kcynia w ramach konkursu ofert.

M. Kwiatkowska

Teoretyczna część egzaminu na kartę rowerową za nami

12 maja 2022 roku uczniowie klasy 4 przystąpili do teoretycznej części egzaminu na kartę rowerową.
Do testu w formie elektronicznej przystąpiło 16 uczniów. Po zaliczeniu tego etapu pozostaje sprawdzenie się w praktyce na torze sprawnościowym.
Egzamin uroczyście otworzyła dyrektor Katarzyna Walasiewicz. Za przygotowanie uczniów oraz przeprowadzenie egzaminu odpowiada nauczyciel techniki Wawrzyn Nowak.

Tekst i foto WN

OSP Kcynia podziękowała

Miło nam poinformować o wpisie strażaków z Kcyni na ich facebookowym funpage`u. Oficjalnie dziękują przedszkolakom i klasom I-III za laurki z życzeniami.

Podziękowania za prace i życzenia dla Dzieci z SP Mycielewo wraz z Panią Iwoną Wojtkowiak!
Dziękuję wraz z całą Jednostką OSP Kcynia.

Iwona Wojtkowiak

Uroczysta akademia z okazji świąt majowych

4 maja z okazji przypadających dzień wcześniej uroczystości: Święta Narodowego Trzeciego Maja i Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Mycielewie zorganizował uroczystą akademię. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, w którym przedstawili m.in. utwory poetyckie mówiące o uchwaleniu Konstytucji 3 maja oraz o zdradzie targowickiej.

Występ uświetnił polonez zatańczony przez uczniów klasy 3 pod kierunkiem pani Anny Pyszczyńskiej. Na zakończenie uroczystości społeczność szkolna wspólnie odśpiewała pieśń „Maryjo, Królowo Polski”. Po akademii głos zabrała pani dyrektor Katarzyna Walasiewicz, która odczytała list carycy Katarzyny II planującej upadek Polski w XVIII wieku. Dyrektor zwróciła się kolejno do młodych ludzi apelując o odpowiedzialność za losy ojczyzny, sumienne wypełnianie swoich obowiązków, bo jak powiedziała, cytując odśpiewaną pieśń: „Już dzisiaj zależy od polskiej młodzieży następne tysiąc lat”.
Dekorację na uroczystość wykonała pani Małgorzata Kwiatkowska.

Tekst: J. Kozerewicz, foto: W. Nowak