Życzenia Wielkanocne od piątoklasistów

Uczniowie klasy piątej postanowili podtrzymać świąteczną tradycję i przy wykorzystaniu poczty elektronicznej przesłać życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Wyrazili tęsknotę za czasami wolnymi od obostrzeń. Młodzież wykonała kartki okolicznościowe, wykazując się przy tym kreatywnością, zachowując przy tym ducha nadchodzących Świąt.

Angelika Drozd

Znamię! Znam je?

Uczniowie klasy VII i VIII podczas lekcji biologii poszerzyli swoją wiedzę na temat bardzo groźnego nowotworu – czerniaka. Dowiedzieli się co to jest czerniak, jakie ma cechy charakterystyczne, kto jest w grupie podwyższonego ryzyka. Uczyli się również rozpoznawania czerniaka oraz poznali zasady ochrony przed tym nowotworem. Lekcje odbyły się w ramach programu profilaktyczno-edukacyjnego „Znamię! Znam je?”. Organizatorem kampanii jest Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej działająca pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Świadomość ludzi na temat czerniaka jest nadal niska. Dlatego warto upowszechnić wiedzę na temat tej groźnej choroby.

„Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną. Melanina sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym, czyli np. w kontakcie z promieniowaniem słonecznym czy promieniowaniem stosowanym w solarium. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. W Polsce umieralność na tę chorobę jest o 20% wyższa niż w Europie, przy o 50% mniejszej częstości zachorowań. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest późna wykrywalność oraz brak świadomości na temat profilaktyki czerniaka. Co roku wzrasta również zapadalność na czerniaka wśród dzieci i osób poniżej 20 roku życia. W Polsce czerniaki są nowotworami o największej dynamice wzrostu zachorowań.
Czerniak skóry może rozwinąć się u każdego. Polacy z powodu jasnej karnacji skóry o tzw. fototypie 1 lub 2, są w dużym stopniu narażeni na czerniaka. Stały i znaczący wzrost (300% w ciągu ostatnich 20 lat) liczby zachorowań potwierdza, iż nasz naród znajduje się w grupie wysokiego ryzyka.
Zagrożenie zachorowaniem na czerniaka wzrasta u osób:

  • o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, licznych piegach,
  • dużej liczbie znamion barwnikowych, znamion w miejscach drażnienia,
  • które doznały oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie,
  • słabo tolerujących słońce, opalających się z dużym trudem lub w ogóle,
  • przebywających w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie,
  • u których w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry,
  • korzystających z solarium”.

Marzena Borzych

Eko Biedroneczki

Grupa „Biedroneczki” wraz z  wychowawczynią panią Iwoną Wojtkowiak wzięła udział w konkursie Ekologiczno-Plastycznym EKO-MARZANNA organizowanym przez Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko” w Szubinie. 

Iwona Wojtkowiak