Życzenia Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty z okazji zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Szanowni Nauczyciele i Dyrektorzy,

Drodzy Uczniowie i Rodzice,

kończy się kolejny rok zajęć. Ostatnie jego miesiące przebiegały w niezwykłych okolicznościach. Nigdy wcześniej nie trzeba było realizować wszystkich wymagań edukacyjno-wychowawczych poza szkołą. Mimo niespodziewanej zmiany sposobu kształcenia, wywołanego epidemią wirusa SARS-CoV-2 dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie sprostali nowych wyzwaniom, za co serdecznie dziękuję. Odrębne podziękowania kieruję do rodziców, którzy zmuszeni zostali do znacznie większego niż do tej pory zaangażowania się w  pomoc swoim dzieciom. Bez Państwa zrozumienia zaistniałej sytuacji i aktywności końcowy efekt nauczania nie byłby tak znaczący. Oby zebrane przez nas wszystkich doświadczenia w zakresie pracy zdalnej nie musiały być w przyszłości wykorzystywane z  takiego jak w tym roku powodu.

Zaczynające się letnie wakacje też będą inne od dotychczasowych. Niemniej jednak życzę wszystkim, by były czasem dobrego i bezpiecznego odpoczynku, czasem poznawania nowych miejsc, rozwijania zainteresowań, czasem nawiązywania przyjaźni i budowania jeszcze lepszych więzi z rodziną, ale także czasem refleksji nad własnym życiem i dalszymi wyborami.

Życzę udanych wakacji i do zobaczenia we wtorek 1 września w murach szkoły.

Marek Gralik
Kujawsko-Pomorski Kurator

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Dzisiaj zakończyliśmy rok szkolny 2019/2020- rok wyjątkowy ze względu na pandemię i konieczność zdalnego nauczania. Pragnę podziękować całej społeczności szkolnej: nauczycielom, uczniom, pracownikom administracji i obsługi za sprawne działanie w tym trudnym dla wszystkich okresie.

Słowa uznania należą się Wam Kochani Rodzice. Sprawna współpraca była niezbędna do realizacji zdalnego nauczania- dziękujemy.

Ósmoklasistom jeszcze raz życzę powodzenia w nowych szkołach i spełniania swoich marzeń.

Życzę wszystkim radosnych i bezpiecznych wakacji.

Do zobaczenia we wrześniu 🙂

Dyrektor Szkoły

List Ministra Edukacji Narodowej z okazji zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Warszawa, 24 czerwca 2020 r.

Szanowni Państwo,

Dyrektorzy i Nauczyciele,

Uczniowie i Rodzice,

wkrótce rozpoczniemy wakacje – oczekiwany przez wszystkich czas letniego wypoczynku i  wytchnienia od codziennych obowiązków. Pod wieloma względami tegoroczne wakacje będą różnić się od tych, które znamy, podobnie jak inny niż poprzednie był rok szkolny 2019/2020.

Aby ograniczyć niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w połowie marca zdecydowaliśmy o zawieszeniu tradycyjnych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Przygotowaliśmy jednocześnie odpowiednie rozwiązania prawne, które umożliwiły organizację kształcenia na odległość.

Przejście na system zdalnego nauczania było dużym wyzwaniem. Od dyrektorów szkół wymagało zupełnie nowej organizacji pracy, a od nauczycieli kreatywności oraz wykorzystania innych niż dotychczas metod dydaktycznych. Z kolei uczniowie musieli przyzwyczaić się do nowego sposobu przekazywania wiedzy i uczenia się. Potrzebne było również wsparcie ze strony rodziców oraz ich współpraca ze szkołą.

Dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu osób, na wszystkich szczeblach systemu edukacji, w zdecydowanej większości szkół nauka na odległość przebiegała sprawnie i bez większych problemów. Wszystkim tym, którzy przez wiele tygodni z entuzjazmem, zapałem i poświęceniem wykonywali swoje obowiązki, przekazuję wyrazy szacunku i uznania. 

Dziękuję dyrektorom szkół za zorganizowanie pracy w zupełnie nowych warunkach i wspieranie nauczycieli. Słowa uznania kieruję do wszystkich pedagogów, wyrażając wdzięczność za pełne zaangażowania oraz profesjonalne podejście do nowych wyzwań zawodowych.

Dziękuję także uczniom za otwartość na nowe sposoby przekazywania wiedzy, a rodzicom za okazaną pomoc. W tym trudnym czasie byli Państwo blisko swoich dzieci, motywując je do pracy i wspierając w nauce na odległość.

Zawieszenie zajęć i kształcenie na odległość to niecodzienna i trudna sytuacja,w szczególności dla uczniów pozbawionych bezpośredniego kontaktu z nauczycielamii rówieśnikami. Jestem przekonany, że wszyscy będziemy czerpać z niej naukę oraz doświadczenie na przyszłość. Nowe narzędzia, metody pracy i komunikacji, a także umiejętności i kompetencje wypracowane podczas nauki zdalnej pozostaną z nami na dłużej i z powodzeniem będą mogły być wykorzystywane w procesie nauczania i uczenia się. 

Przygotowujemy się do nowego roku szkolnego. Chcemy, aby we wrześniu uczniowie i nauczyciele wrócili do szkół w normalnym, stacjonarnym trybie. Wszyscy zgodzimy się z tym, że nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie zastąpią bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które rodzą się w szkolnych murach.

Życzę spokojnego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Chciałbym, aby zbliżające się wakacje pozwoliły na odpoczynek od codziennych obowiązków i dały energię oraz inspirację do pracy w nowym roku szkolnym 2020/2021.

Spokojnych i bezpiecznych wakacji!

Z serdecznymi pozdrowieniami

Dariusz Piontkowski

Minister Edukacji Narodowej

Trasa autobusu w dniu zakończenia roku szkolnego 26 czerwca 2020 r.

Przyjazd do szkoły

Duża pętla

Kcynia                    7:10

Malice                    7:15

Suchoręcz              7:23

Suchoręczek          7:38

Elizewo                   7:42

Szaradowo 1         7:48   ( posesja 18 )

Słonawy                  7: 56

Szaradowo 2          8:02        

Szaradowo 3         8: 06   ul. Wierzbowa

Zalesie                     8:10    krzyżówka Królikowska

Mycielewo             8:14

Mała pętla

Mycielewo             8: 18

Zalesie                     8: 20

Mycielewo              8: 25

Odjazd ze szkoły   godz. 11:00

„Kwiatek dla Celinki”

Drodzy Rodzice i Uczniowie! 
Jesteśmy otwarci na pomaganie i chcemy przyłączyć się do akcji „Kwiatek dla Celinki”. Zwracamy się do Was z propozycją i prośbą, aby w tym roku zamiast kwiatka dla  nauczyciela przekazać pieniążki dla malutkiej Celinki Andrzejewskiej z Szubina, która walczy o życie. Pieniądze możecie  wpłacać na podany poniżej link.

https://www.siepomaga.pl/celinka
Dziękujemy za Wasze wsparcie i wielkie serca! 

Zakończenie roku- komunikat

Ze względu na panującą pandemię koronawirusa zakończenie roku szkolnego 2019/2020 będzie wyglądało inaczej niż zwykle. Nie będzie uroczystej akademii. Świadectwa zostaną rozdane 26 czerwca na świeżym powietrzu przed szkołą przez wychowawcę klasy, natomiast świadectwa z wyróżnieniem w obecności dyrektora szkoły. Jeśli uczniowie mają jeszcze do zabrania jakieś swoje rzeczy (zwłaszcza młodsze klasy), proszę kontaktować się z wychowawcą i omówić szczegóły odbioru.

Uczniowie muszą być w maseczkach i rękawiczkach i zachować bezpieczny odstęp od innych. Przestrzegania przepisów sanitarnych będą pilnować nauczyciele dyżurujący.

Harmonogram odbioru świadectw dla uczniów poszczególnych klas:

8.30- klasy: I i II

9.00- klasy: III i IV

9.30- klasy: V i VII

10.00- klasa VI

10.30- klasa VIII

ok. 11.00- koniec

Proszę przestrzegać wyznaczonych godzin dla poszczególnych klas.

Zwracamy się do Rodziców z prośbą, aby w ramach pomocy rodzicielskiej, zapewnili uczniom dowóz. Jeśli Rodzice nie mają takiej możliwości, by dowieźć dziecko we własnym zakresie, mogą skorzystać z dowozu szkolnego- autobus rano przyjedzie do Mycielewa na ok. 8.30, odwóz przewidziany jest ok. 11.00 (szczegóły trasy podamy w osobnym komunikacie). Wówczas uczniowie poczekają w wyznaczonym miejscu na swoją godzinę odbioru świadectwa i na odwóz pod opieką nauczycieli dyżurujących, z zachowaniem zalecanych zasad sanitarnych (dezynfekcja,rękawiczki, maseczki, brak możliwości swobodnego przemieszczania się).

Zakończenie dla dzieci z obu oddziałów przedszkolnych w czwartek:

9.30- grupa pani Iwony Wojtkowiak

10.00- grupa pani Gabrieli Wesół

Dyplomy ukończenia grup przedszkolnych dzieci również otrzymają na powietrzu, przed budynkiem szkoły. Proszę, by były wyposażone w rękawiczki i maseczki (jak również towarzyszący im rodzic).

Przepraszamy za utrudnienia, które są spowodowane pandemią i prosimy o wyrozumiałość. Podjęte decyzje podyktowane są troską o zdrowie uczniów i wynikają z obowiązujących przepisów.

Nasi uczniowie na zajęciach uniwersyteckich

Uczniowie klasy V w bieżącym roku szkolnym po raz drugi już uczestniczyli w projekcie Fundacji Uniwersytet Dzieci,  która stawia sobie za cel sprawianie, aby dzieci czerpały radość z nauki i rozwijały kompetencje kluczowe, by w przyszłości stać się mądrymi i odpowiedzialnymi dorosłymi. 

Fundacja Uniwersytet Dzieci jest założycielem pierwszego i największego obecnie uniwersytetu dziecięcego w Polsce. Od 2007 r. we współpracy z uczelniami wyższymi organizuje dla dzieci wykłady i warsztaty, które pomagają im odkryć i zrozumieć świat. Fundacja prowadzi również portal dla nauczycieli, z którego bezpłatnie można pobrać nowatorskie scenariusze lekcji wypracowane wspólnie z naukowcami.

Przygotowane przez ekspertów zajęcia realizowane według metody pytań i doświadczeń (metoda ta powstała we współpracy z naukowcami i ekspertami) rozwijają u dzieci kluczowe kompetencje tj. kreatywność, umiejętność pracy w zespole, zdolność krytycznego i analitycznego myślenia, które będą im potrzebne w dorosłym życiu, a przede wszystkim na rynku pracy.  Metoda ta rozwija myślenie naukowe, oparte na stawianiu pytań, planowaniu procesu badawczego i wyciąganiu wniosków z przeprowadzonych badań. Przy użyciu metody pytań i doświadczeń dzieci pracują metodą projektu według schematu: pomysł – plan – przebieg – wyciąganie wniosków – podsumowanie. Podczas zajęć uczniowie rozwijają swoją wyobraźnię i przedsiębiorczość oraz uczą się pracować w zespole. Najważniejsze jednak jest rozbudzanie ich wyobraźni i ciekawości światem nauki. Punktem wyjścia do konstruowania zajęć w oparciu autorską metodę są dziecięce pytania.

Zajęcia bazujące na metodzie pytań i doświadczeń rozwijają u dzieci naukowy sposób myślenia w oparciu o powyższy schemat. Dzieci wchodzą w rolę naukowców: definiują problem, szukają jak najlepszych rozwiązań i samodzielnie wyciągają wnioski z uzyskanych wyników badań. Prowadzony przez dzieci proces badawczy jest treningiem krytycznego myślenia.

W  ubiegłym roku uczestniczyliśmy w projekcie „Jak odczytywać emocje?”, natomiast w bieżącym roku podczas zajęć z wychowawcą klasa V realizowała projekt pod nazwą „Jak zrealizować projekt?” – uczniowie uczestniczyli m. in. w lekcjach pt. „Jak stworzyć zespół?”, „Jak rozciągnąć czas?”, „Jak podejmować decyzje w grupie?”

Metoda projektu jest najbardziej interaktywną metodą nauczania, ponieważ najsilniej angażuje uczniów, a przy tym łączy inne metody i techniki uczenia się. Jest znana i stosowana od 1917 roku w Stanach Zjednoczonych.

Dzięki współpracy w grupach dzieci uczą się skutecznego działania, planowania oraz rozwijają przedsiębiorczość i kreatywność. Zdobyte w ten sposób umiejętności mają zapewnić im dobry start w przyszłość oraz skuteczność zarówno w pracy zawodowej, jak i codziennych działaniach.

Komunikat- Dowozy podczas egzaminu

Drodzy Uczniowie Klasy Ósmej!

W dni egzaminu uczniowie korzystający z dowozu, zostaną przywiezieni do szkoły w Mycielewie na godz. ok. 8.10. Proszę o zapoznanie się z trasą przejazdu zamieszczoną poniżej.

Trasa autobusu podczas egzaminu ósmoklasisty

 w dniach 16, 17, 18 czerwca 2020 r.

Wyjazd z Kcyni                   7:00

Malice                    7:05

Suchoręcz              7:13

Suchoręczek          7:28

Szaradowo 1         7:38   ( posesja 18 )

Słonawy                  7: 46

Szaradowo 2          7:52        

Szaradowo 3         7: 56   ul. Wierzbowa

Zalesie                     8:02    krzyżówka Królikowska

Zalesie                     8: 05

Mycielewo              8: 10

Odjazdy ze szkoły  16.06 2020  ok. godz. 11: 20

                                   17.06 2020 ok. godz. 11:00

18.06.2020 ok. godz. 11:00

Uczniowie, którzy przyjadą do szkoły we własnym zakresie, muszą dotrzeć do szkoły najpóźniej do godz. 8.30.

Komunikat

Jutro i pojutrze -11 i 12 czerwca są dniami wolnymi od zdalnego nauczania (czwartek- Boże Ciało, piątek- wolny).

W przyszłym tygodniu dniami wolnymi od nauczania zdalnego są dni egzaminów ósmoklasistów, czyli 16,17 i 18 czerwca.

Zakończenie roku szkolnego- 26 czerwca. O szczegółach dotyczących tego dnia poinformujemy w terminie późniejszym.

ZWROT PODRĘCZNIKÓW I LEKTUR

Zwrot podręczników i lektur do biblioteki szkolnej odbywać się będzie według zamieszczonego poniżej harmonogramu. Ze względu na Święto Bożego Ciała (wolny czwartek i piątek) oraz Egzamin Ósmoklasisty w następnym tygodniu uprzejmie proszę o dostosowanie się do wyznaczonych terminów. Wskazane jest, aby zwrotu dokonała osoba dorosła. Jeśli zwrotu dokonuje uczeń musi posiadać zgodę rodzica na samodzielny przyjazd do szkoły i samodzielny powrót (data i podpis rodzica) oraz oświadczenie rodzica dotyczące Covid – 19. Uczniowie nie mogą przychodzić do szkoły w grupach, należy także unikać tworzenia grup przed szkołą i biblioteką, książki oddajemy pojedynczo zachowując odpowiednią odległość (minimum 2 metry), ograniczając rozmowy. Osoba dokonująca zwrotu powinna być w maseczce ochronnej i rękawiczkach jednorazowych.

Podręczniki muszą być odpowiednio przygotowane i przeliczone.  
Pamiętaj:

– zdejmij swoje owijacze,  
– wyjmij swoje kartki, sprawdziany ze środka,  
– sprawdź stan zużycia,
– przelicz czy masz odpowiednią liczbę podręczników.

Jeśli masz wypożyczone lektury przynieś je do zwrotu razem z podręcznikami. W razie pytań proszę kontaktować się z wychowawcą swojej klasy.

Dnia 09. 06. 2020 (wtorek)

Klasa VI         9.30 – 11.00           11 podręczników
Klasa VIII      11.00 – 12.30        12 podręczników

Dnia 10.06. 2020 (środa)

Klasa IV         9.30 – 10.30          10 podręczników
Klasa V          10.30 – 11.30        11 podręczników
Klasa VII        11.30 – 12.30        11 podręczników

W klasach IV – VIII podręczniki oddajemy w bibliotece z zachowaniem odpowiednich zasad sanitarnych.   

Dnia 19.06.2020 (piątek)

Klasa I            9.00 – 10.00         3 podręczniki (cz. 4, 5 i język angielski)
Klasa II          10.00 – 11.00          3 podręczniki (cz. 4, 5 i język angielski)
Klasa III         11.00 – 12. 00          3 podręczniki (cz. 4, 5 i język angielski)

W klasach I – III książki proszę zapakować w jednorazową reklamówkę, umieścić w niej kartkę z imieniem i nazwiskiem dziecka i odłożyć na ławkę stojącą przy bibliotece.

  Bibliotekarz
M. Borzych

Komunikat Ministerstwa Edukacji Narodowej

Przekazujemy informacje Z Ministerstwa Edukacji Narodowej o przedłużeniu zdalnego nauczania.

Warszawa, 4 czerwca 2020 r.

Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 26 czerwca br.
– rozporządzenie podpisane

Do 26 czerwca br. przedłużyliśmy przerwę w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie nadal odbywała się na odległość. Ponadto wznawiamy działalność domów wczasów dziecięcych, przedszkoli oraz szkół specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych. Uruchamiamy również możliwość zakwaterowania uczniów w internacie zorganizowanym w centrum kształcenia zawodowego. Minister Edukacji Narodowej podpisał nowelizację stosownego rozporządzenia w tym zakresie.

Na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej trwa nadal stan epidemii związany z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Wobec utrzymującej się liczby zachorowań, wywołanych rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 Minister Edukacji Narodowej zdecydował o podjęciu działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa wśród dzieci i młodzieży oraz o ograniczeniu – w terminie od 12 marca do 28 czerwca 2020 r. – działalności niektórych jednostek systemu oświaty (rozporządzenie z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19).

Należy podkreślić, że choć w rozporządzeniu podana jest data 28 czerwca – jako dzień, do którego będzie utrzymane ograniczenie funkcjonowania szkół i placówek oświatowych, w praktyce zajęcia dydaktyczno-wychowawcze zakończą się w piątek, 26 czerwca.

Wskazana w rozporządzeniu data 28 czerwca pokrywa się z terminem zakończenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego wypłacanego rodzicom (o którym mowa w art. 4 i 4a ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych).

W piątek, 26 czerwca uczniowie będą mogli odebrać świadectwa, chyba, że dyrektor, z uwagi na sytuację epidemiczna, wyznaczy inny termin. Od soboty, 27 czerwca dzieci i młodzież rozpoczną wakacje.

Przywracamy funkcjonowanie domów wczasów dziecięcych

Domy wczasów dziecięcych, które w związku z decyzjami o zniesieniu ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowo-wychowawczych oraz burs, a także w związku z decyzjami o uruchomieniu wypoczynku letniego, mogą po okresie przerwy również rozpocząć swoją działalność.

Znosimy ograniczenie działalności przedszkoli i szkół specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej

Z uwagi, że działalność podmiotów leczniczych i jednostek pomocy społecznej jest wznawiana niezbędne jest również zapewnienie dzieciom i młodzieży przebywającym w tych placówkach realizacji odpowiednio wychowania przedszkolnego i nauki.

Znosimy ograniczenie funkcjonowania ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych

Działalność tych ośrodków związana jest przede wszystkim z realizacją zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, które zostały uruchomione 18 maja br. Rodzice dzieci i młodzieży objętych tymi zajęciami zwracali się do nas z prośbą, aby umożliwić opiekę nad wychowankami również w tych placówkach.

W rozporządzeniu ujęto także możliwość zakwaterowania uczniów w internacie zorganizowanym w centrum kształcenia zawodowego,w szczególności uczniów, którzy korzystają z konsultacji, tj. analogicznie jak dotychczas w przypadku internatów zorganizowanych w szkołach.

Podstawa prawna

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących przywrócenia funkcjonowania domów wczasów dziecięcych, przedszkoli i szkół specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, które wejdą w życie z dniem 8 czerwca 2020 r.

Departament Informacji i Promocji

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Uwaga, konkurs!

Zachęcamy do udziału w konkursie „Moje ulubione zwierzę leśne” .
Stowarzyszenie Marzenie zaprasza dzieciaki do udziału w konkursie plastycznym „Moje ulubione zwierzę leśne”

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej w dowolnej technice np. malarstwo, rysunek, wydzieranka, wycinanka nawiązującej do tematyki zwierząt leśnych. Zdjęcie tej pracy należy umieścić w komentarzu pod postem konkursowym na stronie https://www.facebook.com/przedszkolekcynia wraz z informacją o wieku autora pracy. Konkurs adresowany jest do dzieci (dopuszcza się pomoc rodzica) w wieku przedszkolnych uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na terenie Gminy Kcynia. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach:a) 3-4 latkib) 5-6 latkiW każdej kategorii wiekowej Komisja nagrodzi 5 laureatów. Z laureatami konkursu Organizator skontaktuje się za pomocą wiadomości na Facebooku.Zdjęcia prac można umieszczać w terminie do 10 czerwca 2020 r. do godz. 15.00 na profilu Przedszkola Miejskiego w Kcyni na Facebook pod adresem https://www.facebook.com/przedszkolekcynia. Szczegóły w regulaminie dostępnym na stronie przedszkola. Konkurs jest częścią projektu pn. „Przedszkolaki poznają świat zwierząt leśnych” dofinansowanego z budżetu Gminy Kcynia w ramach konkursu ofert nr 1/2020 „Edukacja”.

materiał: powierzony