Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich! Jesteśmy z Wami już od 1917 roku.

UWAGA! Komunikat

W związku z kolejnymi potwierdzonymi zakażeniami Covid-19 w naszej szkole wszystkie oddziały przechodzą na system nauczania zdalnego:

 • klasa 8 i oddział przedszkolny 0b (oddział p. I. Wojtkowiak) nauczanie zdalne od 23.11.2021 r.do dnia 26.11.2021 r.,
 • oddział przedszkolny 0a (oddział p. G. Wesół) nauczanie zdalne od 24.11.2021 r. do dnia 29.11.2021 r.,
 • klasy: 1, 2, 3 nauczanie zdalne do dnia 26.11.2021 r.
 • klasa 7 nauczanie zdalne do dnia 26.11.2021 r.,
 • klasy: 4, 5, 6 nauczanie zdalne przedłużone do dnia 29.11.2021 r.

Komunikat – WAŻNE!

W związku z kolejnymi potwierdzonymi zakażeniami Covid- 19 w naszej szkole, przechodzimy od poniedziałku na system hybrydowy, tzn.

oddziały przedszkolne i klasa 8 uczą się stacjonarnie w szkole,

klasy: 1,2,3,4,6 i 7 od poniedziałku 22.11.2021 do piątku 26.11.2021 uczą się zdalnie,

klasa 5 uczy się zdalnie od poniedziałku 22.11.2021 do czwartku 25.11.2021, w piątek 26.11.2021 klasa 5 przyjeżdża już do szkoły na lekcje stacjonarne.

Uprzejmie proszę o samoobserwację i niebagatelizowanie żadnych objawów chorobowych wskazujących na możliwość zakażenia Covid -19. W sytuacji zachorowania po kontakcie z osobą zakażoną wskazane jest wykonanie badania w kierunku zachorowania na koronawirusa. Proszę nie przysyłać do szkoły dzieci z objawami choroby (m. in. katar, kaszel), powinny one zostać w domu.

Wszystkim życzymy zdrowia.

Komunikat

Przypominamy, że w tym tygodniu lekcje trwają do środy (10 listopada) włącznie. W czwartek 11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości – wolne. 12 listopada, piątek, jest dniem dodatkowo wolnym od zajęć dydaktycznych.

Proszę, aby rodzice zgłosili do wychowawców do wtorku (9.11), do godz. 12.00, jeśli istnieje potrzeba zorganizowania zajęć opiekuńczych na piątek 12 listopada.

Uwaga! Zdalne nauczanie przedłużone!

W związku z kolejnymi zakażeniami Covid -19 zostaje przedłużone zdalne nauczanie w szkole w Mycielewie do 29.10.2021 r.

Od poniedziałku 25.10.2021r. do piątku 29.10.2021 r. zajęcia będą odbywać się zdalnie z wykorzystaniem platformy TEAMS (tak, jak wcześniej).

Sanepid skontaktuje się telefonicznie z osobami, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną w celu nałożenia nadzoru epidemiologicznego (w przypadku zaszczepionych) lub kwarantanny (w przypadku niezaszczepionych). Przypominam, że nałożona kwarantanna nie obejmuje domowników.

Wychowawcy klas będą informować uczniów, jeśli któreś lekcje nie będą mogły się odbyć również zdalnie.

Prosimy o punktualne logowanie się na zajęcia.

Komunikat! Ważne!

W dniu 19.10.2021r. szkoła w Mycielewie przeszła na nauczanie zdalne, które potrwa do 22.10.2021r.

Zajęcia odbędą się na platformie TEAMS, tak, jak w ubiegłym roku szkolnym. Prosimy, by uczniowie logowali się na zajęcia punktualnie według obowiązującego planu lekcji.

Zajęcia będą trwały 45 minut, obecność jest obowiązkowa.

W związku z pytaniami, które otrzymujemy, informuję, że kwarantanna nałożona na ucznia lub nauczyciela nie dotyczy pozostałych domowników.

Kwarantanny nakładane są indywidualnie, Sanepid poinformuje Państwa o terminie kwarantanny. Osoby zaszczepione dwiema dawkami mają nadzór epidemiologiczny – nie kwarantannę, ale powinny prowadzić samoobserwację oraz szczególnie dbać o reżim sanitarny (maseczka, dezynfekcja, dystans).

Życzymy zdrowia i szybkiego powrotu do szkoły.

Ostatnie dni Narodowego Spisu Powszechnego! Spisz się do 30 września!

Urząd Gminy w Kcyni przypomina:

W ostatnim dniu spisu biuro będzie czynne do 20-stej.

Zostały ostatnie chwile na udział w Narodowym Spisie Powszechnym Mieszkań i Ludności, który jest obowiązkowy. Biuro Spisowe mieszczące się w Urzędzie Miejskim jest do Państwa dyspozycji w godzinach pracy urzędu, a dodatkowo 30 września będzie czynne do godz. 20.00, kiedy to będzie dyżurował jeden pracownik. Jednocześnie zastrzegamy sobie, że w związku z tym, że jest to ostatni dzień spisu mogą wystąpić problemy w działaniu aplikacji.

Można również spisać się dzwoniąc do koordynatora gminnego 531 420 047 lub na infolinię spisową 22 279 99 99.

Cały czas można spisać się także za pomocą aplikacji spisowej dostępnej pod adresem https://spis.gov.pl/

Przypominamy, że udział w tym badaniu jest obowiązkowy, a za odmowę wzięcia w nim udziału grozi kara w wysokości do 5 tys. zł”

tekst ze strony https://www.facebook.com/Kcyniapl/

Szczepienia w szkole – komunikat

Szczepienia przeciw Covid – 19 odbywać się będą w szczepionkobusie, który stanie przy szkole.

Szczepimy uczniów od 12. roku życia.

Szczepimy chętnych rodziców, członków rodzin oraz mieszkańców sołectwa, a także kadrę pedagogiczną i pracowników administracyjnych szkół.

Drugie dawki po 3 tygodniach również w szkołach ❗

21.09 wtorek SP Mycielewo godz. 10:00

materiał z kcynia.pl

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „MOBILNY PUNKT 2729 SZCZEPIEŃ rusza w trasę po Gminie Kcynia ZCZEP Dziewierzewo 21.09.2021 wtorek Miejsca postoju ambulansu: Mycielewo Rostrzebowo Dobieszewo Szczepienia bez rejestracji. Wystarczy PESEL. Szczepimy szczepionką Pfizer orazjednodawkową szczepionką Johnson. 10.00 11.00 12.00 13.00 przy Szkole Podstawowej przy Szkole Podstawowej przy Szkole Podstawowej przy Szkole Podstawowej Więcej informacji: tel.791-266-653 Zapraszamy!”

Przypomnienie o Narodowym Spisie Powszechnym

Czy wypełniłeś już obowiązek spisowy?

Trwa Narodowy Spis Powszechny Mieszkań i Ludności, który jest obowiązkowy. Do 30 września 2021 r. każdy z nas ma obowiązek udziału w spisie. Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Wystarczy przejść do aplikacji spisowej https://spis.gov.pl/ Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej 22 279 99 99. Rachmistrz może zadzwonić do Ciebie z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99.  

W każdym momencie można przyjść do Gminnego Biura Spisowego z siedzibą w Urzędzie Miejskim, by realizować ten obowiązek. Służymy pomocą. Biuro czynne jest w godzinach pracy urzędu. Można również zadzwonić bezpośrednio do koordynatora pod nr tel. tel. 52 589 32 30 lub 531 420 047. Zachęcamy, by nie odwlekać tego obowiązku i udzielić odpowiedzi na pytania spisowe jak najszybciej. To zajmuje zaledwie kilka minut!

Informacja z UM w Kcyni

Spotkanie z rodzicami

Szanowni Rodzice.

Zapraszamy na spotkania z rodzicami w czwartek 16 września 2021 r. o godzinie 16.30. Spotkania odbędą się w reżimie sanitarnym, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Prosimy o zabranie maseczek, dezynfekcję rąk po wejściu do budynku i udanie się do sali gimnastycznej na spotkanie ogólne. Należy zachować odstęp i nie gromadzić się w grupach. Po części ogólnej rodzice udadzą się do właściwych sal lekcyjnych:

parter

przedszkole sala nr 4

zerówka wejście od starego placu zabaw

klasa I sala nr 5

klasa II sala nr 3

klasa III sala nr 11

klasa IV sala nr 17

klasa v sala nr 14

klasa VI sala nr 12

klasa VII sala nr 18

klasa VIII sala nr 13

Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią, uprzejmie prosimy, by w zebraniu uczestniczył jeden rodzic.

Przypominamy o możliwości szczepienia przeciw Covid- 19

Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – informacje dla szkół i placówek

„Rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Przygotowaliśmy informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji OświatowejOrganizacja szczepień Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych i powszechnych oraz na terenie placówek oświatowych (tryb mobilny). Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Mapa punktów szczepień Gdzie i kiedy uczniowie mogą się szczepić? Już od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci od 12. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. W tych miejscach jest realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje: zgodę rodzica,kwestionariusz,kwalifikację lekarza,szczepienie.Harmonogram szczepień po wakacjach Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu:I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień. Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka. Dlaczego warto się zaszczepić? Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych. Jak działa szczepionka? Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna.” 
Ministerstwo Edukacji i Nauk iDepartament Informacji i Promocji Szczegółowe informacje na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.”
Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – informacje dla szkół i placówek – plakatKwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVI
Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – rekomendacje dla rodziców – plakat

Dowozy i odwozy w roku szkolnym 2021/2022 r. od 2.09.2021 r.

Dowozy i odwozy w roku szkolnym 2021/2022 od  2.09.2021r.

od poniedziałku do piątku

Dowóz

Autobus  (opiekun Ewa Smorga)

7.08     Malice (SP Kcynia)

7.12     Malice Szubińska krzyż( SP Kcynia)

7.17     Szkoła Podstawowa Kcynia

7:25     Malice I

7:27     Malice II

7:30     Suchoręcz (skrzyż.)

7:33     Suchoręcz

7:40     Suchoręczek

7:43     Elizewo

7:46     Elizewo (skrzyż.)

7:49     Szaradowo

7:52     Słonawy

7:54     Słonawy II

7:56     Szaradowo

7:57     Szaradowo II

8:05     Szkoła

8:11     Zalesie

8:15     Ameryczka

8:18     Zalesie (ul. Królikowska)

8:23     Szkoła

Odwóz I

13:08   Szkoła

13:12   Zalesie

13:15   Ameryczka

13:18   Zalesie (ul. Królikowska)

13:30   Szkoła

Odwóz II

13:35   Szaradowo II

13:37   Szaradowo I

13:40   Słonawy I

13:43   Słonawy II

13:50   Elizewo (skrzyż.)

13:55  Elizewo

13:58  Suchoręczek

14:05  Suchoręcz

14:07  Suchoręcz ( skrzyż.)

14:13  Malice

14.20 SP Kcynia

14.27 Malice( SP Kcynia)

14.34 Malice Szubińska krzyż( SP Kcynia)

Odwóz III

14:55  Szkoła

15:00  Zalesie

15:02  Szaradowo ( skrzyż.)

15:05  Szaradowo

15:07  Ameryczka

15:10  Zalesie( ul. Królikowska)

Odwóz IV

15:15 Szkoła

15:20 Szaradowo II

15:22 Szaradowo I

15:25 Słonawy II

15:30 Słonawy I

15:35 Elizewo I

15:37 Elizewo II

15:40 Suchoręczek

15:45 Suchoręcz

15:48 Suchoręcz ( skrzyż.)

15:50 Malice II

15:53  Malice I

16:00 Kcynia

TRWA NARODOWY SPIS POWSZECHNY!

Czy wypełniłeś już obowiązek spisowy?

Trwa Narodowy Spis Powszechny Mieszkań i Ludności, który jest obowiązkowy. Do 30 września 2021 r. każdy z nas ma obowiązek udziału w spisie. Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Wystarczy przejść do aplikacji spisowej https://spis.gov.pl/ Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej 22 279 99 99. Rachmistrz może zadzwonić do Ciebie z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99.  

W każdym momencie można przyjść do Gminnego Biura Spisowego z siedzibą w Urzędzie Miejskim, by realizować ten obowiązek. Służymy pomocą. Biuro czynne jest w godzinach pracy urzędu. Można również zadzwonić bezpośrednio do koordynatora pod nr tel. tel. 52 589 32 30 lub 531 420 047. Zachęcamy, by nie odwlekać tego obowiązku i udzielić odpowiedzi na pytania spisowe jak najszybciej. To zajmuje zaledwie kilka minut!

Informacja z UM w Kcyni

KOMUNIKAT – Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

1 września uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się o godz. 8.35 w sali gimnastycznej. Ze względu na obostrzenia związane z Covid – 19 prosimy o założenie maseczek, dezynfekcję rąk oraz stosowanie się do poleceń obsługi przed wejściem na salę gimnastyczną ( każda klasa będzie miała w sali przydzielony sektor). Rodziców, którzy dowiozą samodzielnie swoje dzieci, prosimy o pozostanie na powietrzu (z dziećmi na sali będzie mógł być tylko jeden rodzic jedynie z dzieckiem w oddziale przedszkolnym 3 – i 4 – latków, pozostałych rodziców prosimy o wyrozumiałość).

Po zakończeniu części ogólnej w sali gimnastycznej uczniowie udadzą się do klas ze swoimi wychowawcami. Planowane zakończenie ok. godz. 10.00.

Poniżej dowozy w dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego:

Dowozy i odwozy na rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 w dniu 1.09.2021 r.
( rozpoczęcie r. sz. godz. 8.35)

Dowóz

7:25     Malice I

7:27     Malice II

7:30     Suchoręcz (skrzyż.)

7:33     Suchoręcz

7:40     Suchoręczek

7:43     Elizewo

7:46     Elizewo (skrzyż.)

7:49     Szaradowo

7:52     Słonawy

7:54     Słonawy II

7:56     Szaradowo

7:57     Szaradowo II

8:05     Szkoła

8:11     Zalesie

8:15     Ameryczka

8:18     Zalesie (ul. Królikowska)

8:23     Szkoła

Odjazdy ze szkoły około godz. 10.00.

Uwaga! Godziny dowozu i odwozów mogą nieznacznie ulec zmianie.

PILNE ! Oferta pracy

Szkoła Podstawowa w Mycielewie zatrudni „od zaraz” na zastępstwo pracownika na stanowisko palacz – konserwator. Praca na zastępstwo do 14 listopada, następnie możliwość dalszego zatrudnienia na okres grzewczy.

Zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr tel. 52 384 84 05 lub e- mail: sekretariat_mycielewo@o2.pl

Szczepienie przeciw Covid – 19

„Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – informacje dla szkół i placówek

Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Przygotowaliśmy informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji OświatowejOrganizacja szczepień Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych i powszechnych oraz na terenie placówek oświatowych (tryb mobilny). Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Mapa punktów szczepień Gdzie i kiedy uczniowie mogą się szczepić? Już od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci od 12. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. W tych miejscach jest realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje:zgodę rodzica,kwestionariusz,kwalifikację lekarza,szczepienie.Harmonogram szczepień po wakacjach Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu:I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka. Dlaczego warto się zaszczepić? Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych. Jak działa szczepionka? Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna. Ministerstwo Edukacji i NaukiDepartament Informacji i Promocji Szczegółowe informacje na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.”
Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – informacje dla szkół i placówek – plakatKwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVI
Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – rekomendacje dla rodziców – plakat
artykuł ze strony Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy

Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych – tryb pełny stacjonarny

Ogólne zasady dla szkół i placówek:

+ Szczepienierekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych.
Dezynfekcjaprzed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.
Dystansminimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 m.
Higienaczęste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
Maseczkaw przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.
Wietrzenieprzed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.

W trosce o bezpieczeństwo uczniów, pracowników szkół i ich najbliższych rekomendowane jest szczepienie jako świadoma decyzja w zakresie ochrony przez zachorowaniem i przenoszeniem COVID-19.

W ogólnych wytycznych nie jest możliwe uwzględnienie specyfiki każdej szkoły małej i dużej, z regionów o zróżnicowanej sytuacji epidemicznej. Szkoły różnią się m.in. zasobami kadrowymi i związaną z tym samodzielnością w realizacji zadań wychowawczych, profilaktycznych oraz z obszaru pomocy psychologiczno- pedagogicznej.

Po okresie długotrwałej nauki zdalnej i izolacji uczniów od bezpośrednich kontaktów ze społecznością szkolną działania wychowawcze, profilaktyczne i wspierające kondycję psychiczną uczniów stanowią pilną konieczność. Należy je prowadzić w sposób, który zapewni ich optymalną skuteczność w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, przy jednoczesnej dbałości o zachowanie reguł sanitarnych dostosowanych do sytuacji i potrzeb szkoły, do wymagań związanych z charakterem podejmowanych działań w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego oraz innych lokalnych uwarunkowań.

W obliczu zagrożeń psychicznych, na jakie narażone były i są dzieci i młodzież dbałość o bezpieczeństwo zdrowotne musi być rozsądnie godzona z dbałością
o zdrowie psychiczne. Należy brać obie te potrzeby pod uwagę i szukać rozwiązań.

Pozostawienie w tym względzie decyzyjności i autonomii dyrektorom szkół, którzy najlepiej znają i rozumieją wszystkie uwarunkowania swojej szkoły, da możliwość zastosowania optymalnych, czasem nietypowych rozwiązań. Będą one gwarancją bezpieczeństwa i troską o zdrowie psychiczne uczniów.

 

Organizacja zajęć

 1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
 2. Rekomenduje się, o ile to możliwe, ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych, przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga).
 3. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
 4. Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk oraz regularnie napełniać dozowniki. Rekomenduje się, aby uczniowie po przyjściu do szkoły w pierwszej kolejności myli ręce wodą z mydłem.
 5. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasady:
 6. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
 7. dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
 8. dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,
 9. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli, m.in. stosować środki ochronne w postaci maseczek oraz dezynfekować ręce lub użyć rękawiczek jednorazowych.
 10. Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu.
 11. Rekomenduje się stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej przez uczniów szkół ponadpodstawowych.
 12. Należy ograniczyć, do niezbędnego minimum, przebywanie w szkole osób z zewnątrz (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Są one zobowiązane do zastosowania środków ochronnych (maseczki), zachowania dystansu od innych osób (min. 1,5 m) oraz przebywania w wyznaczonych obszarach szkoły. Dodatkowo zaleca się dezynfekcję rąk lub użycie rękawiczek jednorazowych.
 13. Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
 14. Rekomenduje się posiadanie termometru bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu. Dopuszcza się używanie innych urządzeń do bezdotykowego pomiaru temperatury.
 15. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności), należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
 16. Należy zapewnić taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. W miarę możliwości, sale i węzły sanitarne powinny być wyznaczone dla poszczególnych klas w sposób umożliwiający zachowanie zasady dystansu społecznego.
 17. W miarę możliwości należy ustalić indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, uwzgledniający m.in.:
 18. godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,
 19. korzystanie z przerw (nie rzadziej niż co 45 min),
 20. korzystanie ze stołówki szkolnej,
 21. zajęcia na boisku.
 22. W miarę możliwości jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali, a do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele, którzy nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.
 23. W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, rekomenduje się:
 24. zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m, chyba, że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika,
 25. pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,
 26. przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,
 27. w miarę możliwości ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,
 28. w miarę potrzeby zapewnienie nauczycielowi maseczek, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk przez pracodawcę.
 29. Bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
 30. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
 31. Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć praktycznych w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe należy czyścić lub dezynfekować.
 32. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
 33. Infrastruktura szkoły, sprzęt i przybory sportowe muszą być regularnie czyszczone z użyciem wody z detergentem lub innych środków dezynfekujących. W sali gimnastycznej podłoga powinna być myta przy użyciu wody z detergentem lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć, a używany sprzęt sportowy – po każdym jego użyciu przez daną klasę.
 34. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.
 35. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
 36. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.
 37. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
 38. W przypadku zajęć w ramach praktycznej nauki zawodu u pracodawców podmiot przyjmujący uczniów i słuchaczy zapewnia prowadzenie tych zajęć z uwzględnieniem przepisów odrębnych, dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, właściwych dla zakładów pracy oraz wytycznych ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego, dotyczących poszczególnych branż.
 39. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
 40. Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni, należy przystosować inne pomieszczenia na szatnię lub wprowadzić różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły zgodnie z harmonogramem/planem dnia (lub tygodnia), aby uniknąć kontaktu dzieci z różnych klas.
 41. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy oraz w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Zaleca się w pierwszej kolejności regularne mycie rąk wodą z mydłem, ewentualnie dezynfekcję rąk. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu prac porządkowych – czyszczenie przy użyciu wody z detergentem lub dezynfekcji.
 42. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami. W przestrzeni wspólnej rekomenduje się stosowanie maseczki (najlepiej chirurgicznej).
 43. Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole. Nie powinny odbywać się one w trakcie zajęć obowiązkowych szkoły, a po ich zakończeniu. Rekomenduje się organizację zajęć pozalekcyjnych w małych grupach lub w oddziałach klasowych, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu tych zajęć – mycie i dezynfekcja powierzchni dotykowych oraz dokładne wietrzenie sal.
 44. Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
 45. Należy we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania/higienistką szkolną ustalić i upowszechnić zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
 46. Jeżeli w szkole funkcjonuje gabinet stomatologiczny, należy ustalić ze świadczeniodawcą na podstawie obowiązujących go wymagań określonych w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, zasady korzystania z gabinetu oraz godziny jego pracy i upowszechnić je wśród uczniów i ich opiekunów.
 47. Należy podjąć działania umożliwiające uczniom realne korzystanie z opieki stomatologicznej w szkolnych gabinetach dentystycznych, w tym zapewnić możliwość obecności rodzica w czasie udzielania świadczenia, gdy jest ona konieczna. Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wytyczne-dla-poszczegolnych-zakresow-i-rodzajow-swiadczen – pkt 1 stomatologia – są zamieszczone zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w warunkach stanu epidemii COVID-19 w Polsce dla lekarzy dentystów, asysty stomatologicznej, gabinetów dentystycznych, laboratoriów techniki dentystycznej i pacjentów.
 48. Jeżeli w szkole funkcjonują źródełka lub fontanny wody do picia decyzja o ich użytkowaniu musi być poddawana bieżącej ocenie, która uwzględnia aktualną sytuację epidemiologiczną. Dopuszcza się udostępnianie urządzeń dystrybuujących wodę wodociągową do picia. Rekomenduje się korzystanie przez uczniów z bezdotykowych źródełek i fontann wody pitnej lub z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna.

Bezpiecznie formy i zalecenia higieniczno-sanitarne udostępniania dzieciom wody wodociągowej zostały wskazane na stronie internetowej GIS https://www.gov.pl/web/gis/fontanny-z-woda-do-picia-dystrybutory-wody-zrodelka–udostepnianie-wody-do-spozycia-w-placowkach-oswiaty

 • Dyrektor szkoły ma obowiązek aktualizacji i upowszechnienia wewnętrznego regulaminu lub procedur funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem:
 • specyfiki placówki, w tym realizacji zajęć pozalekcyjnych, konsultacji i zajęć w formie zdalnej,
 • zaleceń wskazanych w przedmiotowych wytycznych,
 • aktualnych przepisów prawa.
 • Dyrektor szkoły wprowadzi dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi, np.:

– obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy,

– w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzach, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa maseczką.

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń
i powierzchni

 1. Przy wejściu głównym należy umieścić numer do kontaktu z inspekcją sanitarną w sprawie koronawirusa +48 22 25 00 115 oraz numery alarmowe 999, 112.
 2. Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, które wchodzą do szkoły, dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos maseczką oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z płynem do dezynfekcji.
 3. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, w pierwszej kolejności po przyjściu do szkoły oraz szczególnie przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z mydłem.
 4. Należy monitorować codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
 5. Należy monitorować codzienne wietrzenie sal i korytarzy, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie, gdy okna są otwarte.
 6. W przypadku szkół wyposażonych w systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne, zalecane jest przeprowadzenie kontroli pracy systemu przed rozpoczęciem jego działania (koniecznie przed rozpoczęciem roku szkolnego), w tym przeglądu technicznego i sanitarnego (m.in. kontrola szczelności systemu oraz zgodnie z zaleceniami producenta wymiana filtrów powietrza), a w trakcie użytkowania stały monitoring bezpieczeństwa systemu.
 7. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
 8. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
 9. Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym ich czyszczenie z użyciem detergentu lub dezynfekcję.
 10. Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, należy zapewnić miejsca/pojemniki do ich wyrzucania. Zalecenia w tym zakresie zostały wskazane na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/
 11. Sale lekcyjne należy wietrzyć nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w sali, w tym również przed rozpoczęciem zajęć.
 12. Jeżeli z pomieszczeń szkoły korzysta podmiot zewnętrzny, należy zobowiązać go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń, użytych przyrządów i sprzętów należących do szkoły, jak również do wietrzenia tych pomieszczeń.

Gastronomia

 1. Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Powinna być zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej. W przypadku kontaktu z uczniami i innymi pracownikami szkoły pracownicy gastronomii powinni stosować maseczkę (rekomendowane maseczki chirurgiczne).
 2. Osobom pracującym w kuchni i na stołówce zaleca się częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem albo dezynfekowanie osuszonych dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
 3. Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych, zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Spożywanie posiłków powinno odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
 4. W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych, z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
 5. Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.
 6. Nie należy organizować poczęstunków oraz wspólnej degustacji potraw.
 7. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać. Jeżeli szkoła nie posiada zmywarki, wielorazowe naczynia i sztućce należy umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć. Jeżeli żywność zapewniona jest przez firmę zewnętrzną, a szkoła nie posiada zastawy stołowej wielorazowej, należy stosować jednorazowe naczynia i sztućce.
 8. Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych. Wymaganie to dotyczy szkół, w których nie jest możliwe zapewnienie właściwych warunków mycia naczyń i sztućców, porcjowania/nakładania dostarczonych posiłków. Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców.
 9. Należy usunąć dodatki (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej. Mogą być one wydawanie tylko bezpośrednio przez obsługę. W stołówce należy zrezygnować z samoobsługi i dozowników do samodzielnego nalewania napojów. Dania i produkty muszą być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/obsługę stołówki.
 10. Jeżeli posiłki dostarczane przez firmę cateringową do tej pory były przywożone w pojemnikach zbiorczych, następnie rozkładane i podawane z wykorzystaniem talerzy i sztućców będących na wyposażeniu szkoły, to taki sposób podawania posiłków może być kontynuowany, pod warunkiem że naczynia i sztućce wielorazowego użytku stosowane w danej szkole będą myte zgodnie z zaleceniem wskazanym powyżej.
 11. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników

 1. Wszyscy pracownicy powinni zostać poinstruowani o zasadach wynikających z Wytycznych oraz wprowadzonych w szkole szczegółowych rozwiązań.
 2. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie mają nałożonego obowiązku kwarantanny lub izolacji domowej.
 3. W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
 4. Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić miejsce, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych.
 5. Pracownicy szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia objawów infekcji lub choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać poradę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
 6. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie porady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
 7. W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, którzy mieli kontakt z innymi osobami w szkole, dyrektor powinien skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
 8. Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.
 9. Zaleca się ustalenie miejsca, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem, oraz przeprowadzenie dodatkowego sprzątania zgodnie z procedurami zakładowymi, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
 10. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.

* Ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie, i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

 1. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl, a także obowiązujących przepisów prawa.

Załączniki – instrukcje

 1. mycia rąk
https://www.gov.pl/web/gis/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece
 • dezynfekcji rąk
https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/
 • prawidłowego zdejmowania maseczki
https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke/
 • prawidłowego zdejmowania rękawiczek
https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice/
 • wykaz produktów biobójczych

http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze

 • zalecenia w zakresie systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych
https://www.gov.pl/attachment/f08fa60b-ccd2-4666-b688-616c1f836876
Wytyczne ze strony https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-mein-mz-i-gis-dla-szkol-podstawowych-i-ponadpodstawowych-obowiazujace-od-1-wrzesnia-2021-r

Kalendarz roku szkolnego 2021/2022

  Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych1 września 2021 r. Podstawa prawna:– § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 z późn. zm.). 
 Zimowa przerwa świąteczna 23 – 31 grudnia 2021 r. Podstawa prawna:§ 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432,
z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 z późn. zm).
 
 Ferie zimowe 17 – 30 stycznia 2022 r.Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie24 stycznia – 6 lutego 2022 r.  Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie31 stycznia – 13 lutego 2022 r. Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie14 – 27 lutego 2022 r. Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskiePodstawa prawna:§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 z późn.zm.).
 
 Wiosenna przerwa świąteczna 14 kwietnia – 19 kwietnia 2022 r. Podstawa prawna:§ 3 ust. 1 pkt. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 z późn. zm.).
 
 Egzamin ósmoklasistyUstali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Podstawa prawna:art. 9a ust. 2 pkt 10 lit. a tiret pierwsze ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1327, z późn. zm.);§ 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r.
w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu  ósmoklasisty (Dz. U. z 2020 r. poz. 1361).
 
 Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w klasach (semestrach) programowo najwyższych liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół II stopnia oraz liceów ogólnokształcących dla dorosłych w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września 29 kwietnia 2022 r. Podstawa prawna:§ 2 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.)§ 2 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 z późn. zm). 
 Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w klasach (semestrach) programowo najwyższych liceów ogólnokształcących dla dorosłych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu lutego  7 stycznia 2022 r. Podstawa prawna:§ 2 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.).§ 2 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 z późn. zm.). 
 Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w branżowych szkołach I stopnia, branżowych szkołach II stopnia, szkołach policealnych kształcących w zawodach o rocznym lub dwuletnim okresie nauczania, liceach ogólnokształcących dla dorosłych i w szkołach podstawowych dla dorosłych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu lutegooraz w szkołach policealnych kształcących w zawodach o półtorarocznym lub dwuipółletnim okresie nauczania, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września 28 stycznia 2022 r. Podstawa prawna:§ 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.);§ 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 z późn. zm). 
 Egzamin maturalny Ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Podstawa prawna:art. 9a ust. 2 pkt 10 lit. a tiret pierwsze ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 13227, z późn. zm.);§ 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu  gimnazjalnego  i  egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 2223, z późn. zm.).  
11Egzamin zawodowyUstali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (https://cke.gov.pl/egzamin-zawodowy/) Podstawa prawna:art. 9a ust. 2 pkt 10 lit. a tiret pierwsze ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2245 z późn. zm.) 
12Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie Ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (https://cke.gov.pl/egzamin-zawodowy/) Podstawa prawna:art. 9a ust. 2 pkt 10 lit. a tiret pierwsze ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz.1327, z późn. zm.) 
13Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczychw szkołach24 czerwca 2022 r. Podstawa prawna:§ 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 z póź., zm). 
14Ferie letnie 25 czerwca – 31 sierpnia 2022 r. Podstawa prawna:§ 3 ust. 1 pkt. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 z późn. zm.).
 

Przypominamy o Narodowym Spisie Powszechnym

Trwa Narodowy Spis Powszechny Mieszkań i Ludności. Odbywa się on raz na 10 lat i jest obowiązkowy. Jeśli jeszcze nie wypełniliście tego obowiązku to apelujemy abyście Drodzy Mieszkańcy tego obowiązku dokonali.

!!! Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Wystarczy wejść na stronę https://spis.gov.pl/ i przejść do aplikacji spisowej. Spisanie się zajmuje dosłownie kilka minut. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej lub wywiad z rachmistrzem. Rachmistrz będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrzowi nie możesz odmówić realizacji spisu.

!!!!Możecie Państwo również skorzystać z pomocy urzędników spisowych. Gminne Biuro Spisowe jest czynne codziennie, w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Kcyni. Dodatkowo w każdy wtorek sierpnia (10, 17, 24 i 31 sierpnia) biuro czynne jest w  urzędzie do godziny 20.00. Można także umówić się pod numerem telefonu z koordynatorem tel. 52 589 32 30, 531 420 047. Poza tym spisać można się również podczas zaplanowanych dużych imprez plenerowych m.in. 18 sierpnia podczas festynu Rekreacyjno-Profilaktycznego przy skateparku oraz 29 sierpnia na rynku w Kcyni podczas dożynek gminnych. Zachęcamy i prosimy Państwa o wypełnienie obowiązku tym bardziej, że Gmina Kcynia walczy w konkursie Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę  Narodowego Spisu Powszechnego Mieszkań i Ludności. Spisz się i pomóż nam wygrać! 

Nie czekaj do 30 września br. – na samospis internetowy lub na infolinii masz czas tylko do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz!

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy.

Komunikat – Zakończenie roku szkolnego

Informujemy, że uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas I – VIII odbędzie się w piątek 25 czerwca 2021 r. o godz. 8.45. Dyrektor szkoły wręczy uczniom świadectwa z wyróżnieniem, świadectwa ukończenia szkoły uczniom klasy VIII oraz listy gratulacyjne rodzicom wyróżnionych uczniów. Ze względów organizacyjnych i ograniczeń związanych z Covid -19 prosimy, by w uroczystości wręczenia świadectw z wyróżnieniem uczestniczył tylko jeden rodzic wyróżnionego ucznia (wychowawcy klas kontaktowali się z rodzicami wyróżnionych uczniów). Po wręczeniu świadectw z wyróżnieniem, uczniowie udadzą się z wychowawcami do klas na wręczenie pozostałych świadectw.

Dowóz w dniu zakończenia odbywać się będzie tak, jak codziennie, odwóz – po uroczystości ok. 10.30. Uprzejmie proszę wszystkich Państwa, którzy przyjadą z dziećmi własnymi środkami lokomocji, by nie parkować na boisku szkolnym, ponieważ zakończenie częściowo tam się odbędzie (proszę o zaparkowanie na szkolnym podwórzu lub poboczu na drodze do Turzyna).

W razie niepogody część wspólna zakończenia odbędzie się w otwartej sali gimnastycznej przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, proszę zatem o zabranie maseczek i zachowanie odpowiedniego dystansu.

Komunikat dotyczący kolonii letnich

Przedstawiam Państwu dwie propozycje kolonii letnich dla dzieci rolników organizowanych przez stowarzyszenie „Nasze Szwederowo”. Proszę o zapoznanie się z ofertą.

„Bydgoszcz, 23 czerwca 2021 r.

Pani
Katarzyna Walasiewicz

Dyrektor SP w Mycielewie

Chciałbym poinformować o organizowanym i dofinansowanym przez nas wypoczynku letnim dla 50 dzieci rolników z programem profilaktyczno-sportowym w turnusie kompleksie  „KORSARZ”-„ADMIRAŁ” we Władysławowie, w terminie: 22.08.-31.08.2021 r. lub  w OKW „GRYFIA” w Jarosławcu, w terminie: 13.08.-22.08.2021 r. (turnusy 10-dniowe).

Nasze kolonie przeznaczone są dla dzieci w wieku 8-16 lat z województwa kujawsko-pomorskiego,
z gmin wiejskich do 20 tysięcy mieszkańców.

Obiekty, na którym realizujemy kolonie dla dzieci, musi spełniać coraz wyższe standardy, stąd ich właściciel został zobligowany przez nas do prowadzenia na nim stosownych inwestycji: nowe świetlice, wymiana okien, nowe łazienki, nowoczesne boiska.

Zapewniamy realizację bezpiecznego wypoczynku zgodnego z wytycznymi MEN, GIS i MZ.

Na obiekcie będą przebywać wyłącznie dzieci w ramach organizowanej kolonii przez Towarzystwo „Nasze Szwederowo”

Towarzystwo odpowiada za realizację atrakcyjnego i bogatego w wycieczki programu kolonii.
Zapewnia fachową opiekę wychowawczo-opiekuńczą, w przypadku dzieci z rodzin rolniczych, ze środowiska wiejskiego, w których jeden z rodziców jest ubezpieczony w KRUS bądź pobiera rentę lub emeryturę z KRUS w kwocie 500,00 złotych od dziecka za turnus.

Transport dzieci na i z miejsca wypoczynku odbywa się autokarem spod Urzędu Gminy.

Koszty pobytu pokrywa Towarzystwo ze środków pozyskanych od sponsorów korporacyjnych, urzędów administracji centralnej w ramach realizacji priorytetów dotyczących integracji dzieci ze środowisk wiejskich.

W przypadku zainteresowania powyższą propozycją proszę o wytypowanie maksymalnie 10 osobowej grupy dzieci spośród mieszkańców Gminy na każdy z turnusów.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.  Zapisy przyjmujemy w formie telefonicznej lub e-mailowej do dnia 28.06.2021 r. do godz. 15:00

W razie pytań bądź wątpliwości pozostaję do dyspozycji pod nr tel. 502-626-171.

                                        Z poważaniem,

                                          Maciej Archaniołowicz

                                      Prezes Zarządu

NIP 953-13-87-924, KRS nr  0000248047 Sąd Rejonowy w Bydgoszczy

Nr konta  35 8164 0001 2003 0000 6640 0001″

Przetłumacz stronę »
Font Resize
Kontrast