Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich! Jesteśmy z Wami już od 1917 roku.

Wycieczka do siedziby Straży Pożarnej

18 maja „Biedroneczki” uczestniczyły w wycieczce do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni. Dzięki życzliwości Pana Michała Modlińskiego dzieci mogły obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy.

W trakcie rozmowy ze strażakiem dowiedziały się dużo o trudnej odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Z dużym zainteresowaniem nasi wychowankowie obejrzeli strój strażaka do gaszenia pożaru i z wielką ochotą przymierzali hełm. Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego oraz lanie wody z węża pożarniczego. Strażak przypomniał w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, a dzieci utrwaliły numer alarmowy – 998. Dzięki Panu Bartoszowi Andrzejewskiemu dzieci mogły również zobaczyć z bliska ambulans oraz jego wyposażenie w środku.

 Serdecznie dziękujemy Panu Michałowi za możliwość zorganizowania ciekawej i pełnej wrażeń wycieczki oraz miłe spotkanie.

Autor nie wyraża zgody na udzielanie komentarzy.

 Iwona Wojtkowiak

Tydzień Bibliotek w Mycielewie

Od 8 do 15 maja obchodziliśmy „Ogólnopolski Tydzień Bibliotek”. Rozpoczyna się on „Dniem Bibliotekarza i Bibliotek”. Jest to czas, w którym biblioteki jeszcze bardziej zachęcają do czytania i promują czytelnictwo.

W naszej bibliotece odbył się konkurs „Książki nie gryzą”. Wszyscy uczniowie klas IV-VI mieli okazję zmierzyć się z trudnymi i szczegółowymi pytaniami dotyczącymi lektur szkolnych np. „Pinokio”, „Akademia Pana Kleksa”, „W pustyni i w puszczy”, „Chłopcy z Placu Broni” czy „Opowieści z Narnii”.

Uczniowie, którzy wykazali się znajomością lektur i poprawnie odpowiedzieli na zagadki otrzymali upominki. W ten sposób uczciliśmy święto bibliotek, a także powtórzyliśmy wiadomości ze znajomości treści książek. Zachęcamy do czytania – przecież książki nie gryzą :-).

M. Borzych

Znamy już finalistów tegorocznej edycji „Projektu z ZUS” – Mycielewo trzecie!

Informujemy, że komisja województwa kujawsko-pomorskiego przyjęła łącznie 23 prace do „Projektu z ZUS”:

·      w kategorii plakat – 10 prac
·      w kategorii film – 8 prac
·      w kategorii komiks – 5 prac.

Szkoła Podstawowa w Mycielewie wzięła udział w konkursie.

Miło nam poinformować, że w kategorii plakat
zajęliśmy III MIEJSCE w województwie
z pracą pt. „Oszczędzanie to dobre zachowanie”!

Za sukces odpowiedzialni są uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawcą Magdaleną Tomkowiak.

Niestety, film „ZUSolator” i plakat nie zajęły miejsca na podium, ale myślimy, że dzieła są warte uwagi i publikacji. W końcu uczniowie napracowali się, co rokuje na przyszłość.

Dziękujemy i gratulujemy!

Tekst WN, foto MT, film WN

Test na kartę rowerową

17 maja 2023 roku czwartoklasiści przystąpili do testu na kartę rowerową. Jest to pierwsza część – teoretyczna. Po jej zaliczeniu uczniowie przystąpią do sprawdzenia swoich umiejętności na torze przeszkód.

Wszelkie informacje, m.in. próbne testy do ćwiczeń oraz przeszkody toru można znaleźć tutaj.

 Nie musisz lecieć do Ameryki, by zobaczyć prawdziwy Dziki Zachód

12 maja 2023 r. uczniowie z klas 1, 2, 3 i 6 udały się w niezapomnianą podróż w czasie do „odległej Ameryki” – czyli do pobliskiego Silverado City w Bożejewiczkach koło Żnina.

Przygodę rozpoczęliśmy od przejazdu pociągiem- dyliżansem, którym razem z nami „transportowany” był przestępca. Braliśmy udział w napadzie na nasz konwój, którego celem było uwolnienie zbira. Podczas jazdy wysłuchaliśmy historii powstania miasteczka Silverado. Po przybyciu na miejsce naszym oczom ukazało się w całej okazałości miasto rodem z Dzikiego Zachodu. Był tam: fort z czasów wojny secesyjnej, więzienie i biuro Sheriffa, szkoła, domek Dr Quinn, bank, amfiteatr oraz chaty trapera i kowala. Na głównej ulicy miasta mieścił się największy w Polsce Saloon, sklepik z pamiątkami i studio fotograficzne, w którym dzieci wykonywały pamiątkowe listy gończe oraz dolary z własnym zdjęciem.

Mieliśmy możliwość oddania strzałów z „broni” czy rzutu podkową i kapeluszem, do celu. Jeździliśmy także na” prawdziwych” koniach czy też na koniach mechanicznych a chętni mogli spróbować swoich sił w ręcznym dojeniu sztucznej krowy. Następnie braliśmy udział w szalonej zabawie na Farmie Dmuchańców, gdzie odważni ujeżdżali mechanicznego byka. Dzieciom podobało się również  Masteczko Urwisów – czyli miniaturowe westernowe miasto.

Nieopodal głównych atrakcji zwiedziliśmy Mini Zoo, w którym zamieszkują króliki, kozy, osiołek, muł i kucyki. Na wszystkich żądnych przygód poszukiwaczy złota na skraju miasteczka czekała kopalnia Dakota, w której dzieci wydobywały złoto. Wzięliśmy też udział w inscenizacjach przygotowanych przez „mieszkańców” miasteczka- humorystyczne przedstawienie o kandydacie na męża dla królewny czy trzymająca w napięciu ucieczka braci Dalton z więzienia. Odbył się także dla nas bardzo profesjonalny pokaz jazdy konnej z różnymi sztuczkami: łapanie na lasso byczków, zapędzanie do zagrody stada zwierząt czy tresura koni. 

Podczas tej wycieczki nasi uczniowie świetnie się bawili i wypoczywali na łonie natury. Przeżyli niezapomniane chwile dziecięcego szaleństwa.           

Magdalena Tomkowiak

Rodzice urwali rzepkę

11 maja 2023 roku dzieci z oddziałów 0-IV miały okazję podziwiać występ teatralny rodziców przedszkolaków z grupy „Biedroneczki”. Niespodzianką było przedstawienie pt. „Rzepka” Juliana Tuwima, którego inicjatorką i organizatorką była wychowawczyni – Iwona Wojtkowiak.

Ten krótki utwór został wzbogacony o świetnie dobraną muzykę, elementy humorystyczne oraz kontakt aktorów z widzami. Utwór nie wymagał od naszych aktorów nauki tekstu na pamięć, ponieważ był czytany przez narratora, ale za to ich zadaniem było przedstawienie charakteru odgrywanej postaci poprzez odpowiedni gest, ruch i kostium. Dzieci z zapartym tchem i niecierpliwością oglądały przedstawienie    i oczekiwały kolejnych postaci, które pojawiały się na scenie. Trzeba przyznać, że rodzice wykazali się dużą pomysłowością i odwagą w naśladowaniu odgrywanej postaci. Przedstawienie wywołało wiele radości i uśmiechu na twarzach dzieci i nauczycieli.

Dziękuję rodzicom – aktorom, którzy przyjęli moje zaproszenie do udziału w inscenizacji „Rzepki” i poświęcili swój czas na przygotowanie przedstawienia dla dzieci. Dziękuję również pani Agnieszce Chojnackiej za udział w występie oraz okazaną pomoc w czynnościach organizacyjnych.

Pani Dyrektor również bardzo serdecznie podziękowała wszystkim rodzicom za tak wielkie zaangażowanie w życie naszej szkoły. Na sam koniec z jej ust popłynęły piękne słowa w stronę rodziców: Nasze dzieci widziały wiele teatrzyków, w których grali profesjonalni aktorzy, ale Wy byliście najlepsi. Gratuluję.

W przedstawieniu udział wzięli: narrator – Małgorzata Buksa, rzepka – Agnieszka Hadrych, babcia – Iwona Pezacka, wnuczek – Małgorzata Wojtysiak, piesek – Angelika Bagnerowska, kotek – Daria Kamińska, kurka – Sylwia Olszewska, gąska – Justyna Bach, bocian – Agnieszka Chojnacka, żabka – Jagoda Kalinowska, dziadek – Iwona Wojtkowiak.

Iwona Wojtkowiak

Wycieczka do Muzeum Przyrody i Łowiectwa w Turzynie

12 maja przedszkolaki wybrały się na pieszą wycieczkę do Muzeum Przyrody i Łowiectwa do Turzyna. Po przyjściu na miejsce zostaliśmy powitani przez pana Andrzeja Morawskiego.

Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o zwierzętach jakie  występują na naszym terenie.  Miały okazję obejrzeć z bliska m.in. kaczkę, lisa, sarnę, wilka czy orła oraz kolekcję przyrodniczą, łowiecką, zbiór fotografii i grafik.

Na koniec pan gospodarz podarował dzieciom obrazek Św. Huberta – patrona myśliwych.

 Iwona Wojtkowiak

Bazyliszek w Mycielewie

Tuż po powrocie z bardzo długiego weekendu majowego, uczniowie klasy czwartej Szkoły Podstawowej w Mycielewie przedstawili na klasowej scenie „Legendę o warszawskim Bazyliszku”.

Wydarzenie to miało miejsce podczas lekcji języka polskiego, pod czujnym okiem pani Agnieszki Koralewskiej-Hak. Dzięki odpowiednio przygotowanej scenografii oraz oryginalnym strojom aktorów, mogliśmy poczuć dreszczyk emocji, który dodatkowo wywołało legendarne tło muzyczne.

AKH

Prehistoryczne warsztaty muzyczne

Uczniowie klasy piątej Szkoły Podstawowej w Mycielewie mieli okazję stworzyć muzyczny projekt „Jaskinia”. Trzy grupy stworzyły bardzo ciekawe dzieło muzyczne.

Przez dłuższą chwilę mogliśmy poczuć się jak wśród jaskiniowców i nawet mamut nie był nam straszny. Uczniowie, poprzez bardzo kreatywne działania, fantastycznie wcielili się w swoje, jakże niecodzienne role, a to wszystko pod czujnym okiem przywódcy tego dawnego plemienia – pani Agnieszki Koralewskiej-Hak.

AKH

Czy można pić napoje energetyczne?

9 maja 2023 r. Patrycja Machoń z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nakle nad Notecią spotkała się z uczniami kl. VII i VIII. W związku z powyższym odbyły się zajęcia dotyczące szkodliwości picia energetyków.

Młodzież dowiedziała się, że napoje te są pełne cukru i kofeiny, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Należą do nich np. otyłość, choroby serca, cukrzyca, nadmierna pobudliwość.
Ponadto, niestety produkty te mimo ostrzeżeń znajdujących się na etykietach są często sprzedawane dzieciom i młodzieży, która jest szczególnie narażona na skutki ich picia.

Małgorzata Kwiatkowska

„Tajemniczy skrzat”

27 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz kl. I-III uczestniczyły w spektaklu profilaktycznym. Bajka nosząca nazwę „Tajemniczy Skrzat” zwraca uwagę na problemy współczesnych, przebodźcowanych dzieci.

Niestety często ich jedyną rozrywką jest oglądanie filmików w telefonie lub granie na konsolach. To historia o uczniach, którzy nie bawią się z rówieśnikami i nie przebywają na świeżym powietrzu. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem oglądały przedstawienie. Miejmy nadzieję, że dzięki temu rzadziej będą sięgały po telefony.

Tekst Małgorzata Kwiatkowska, foto Anna Pyszczyńska

Dzień Strażaka

Jak co roku 4 maja w dzień Święto Floriana swoje święto obchodzą strażacy. Każdego dnia działają według zasady „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Dzieci z oddziału przedszkolnego „Biedroneczki” pamiętały o tym ważnym dniu. Chętne z nich wykonały laurki z życzeniami, a wychowawczyni pani Iwona Wojtkowiak dostarczyła je strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni.

Iwona Wojtkowiak

Święto Konstytucji 3 Maja

W piątek 27 kwietnia obchodziliśmy uchwalenie Konstytucji 3 maja. Z tej okazji odbył się krótki apel, podczas którego został odśpiewany Hymn Polski.  

Pani Dyrektor wyjaśniła, czym jest konstytucja i dlaczego uchwalenie Konstytucji 3 maja ma tak istotne znaczenie dla historii polskiej i europejskiej demokracji. Obowiązkiem nas wszystkich jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w tamtych trudnych czasach spowodowali, że w sercach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości.

Samorząd Uczniowski

Wyjazd do parku trampolin

W piątek 28 kwietnia, tuż przed długim weekendem, uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Mycielewie postanowili się odprężyć w wyjątkowy sposób. Wraz z opiekunkami: Marzeną Borzych, Małgorzatą Sucharską i Agnieszką Koralewską-Hak (organizatorką) aktywnie spędzili czas w bydgoskim „Parku Trampolin 17”.
Wszyscy świetnie się bawili, na co wskazują poniższe zdjęcia, które oddają tylko namiastkę naszych sportowych szaleństw.

Tekst i foto Agnieszka Koralewska-Hak

W. Legutko dzieciom

Akcja #Zdroworosna organizowana przez firmę W. Legutko dedykowana jest dzieciom z przedszkola i klas 1-3. Ma ona przekonać najmłodszych, że uprawa roślin to nie tylko element zdrowego stylu życia, ale również świetna zabawa. Akcja ma także inspirować nauczycieli, by w kreatywny sposób kształtowali w swoich podopiecznych postawy proekologiczne i zamiłowanie do zdrowej żywności.

SP Mycielewo włączyła się do tej ogólnopolskiej ekologicznej akcji. Otrzymaliśmy na nasze potrzeby 4 darmowe pakiety edukacyjne i zestawy, które zawierają: nasiona kopru włoskiego, 5l podłoża, 30 doniczek, instrukcję wysiewu oraz naklejki do podpisania.
Dzięki temu zestawowi w łatwy i szybki sposób otrzymamy z dziećmi z klas „0”- III  koper ogrodowy i nauczymy się podstaw wysiewu nasion.

Magdalena Tomkowiak

Warsztaty Pałuckie

W środę, 26 kwietnia 2023 roku,  oddziały przedszkolne oraz kasy I-III Szkoły Podstawowej w Mycielewie gościły instruktorki z Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni  Panią Renatę Gaj-Kowalską i Panią Marię Kordyś.

Pani Renata – instruktor tańca, opowiedziała wszystkim o tradycjach Regionu Pałuki, zwyczajach i obrzędach. Pani Maria – instruktor twórczości ludowej zaprezentowała oryginalny strój pałucki damski i męski. Dzieci poznały nazwy poszczególnych elementów tego stroju. Największym jednak zaskoczeniem była piekielnica oraz ryjok, który można było przymierzyć. Dzieci ze starszych grup nauczyły się wykonywać kwiaty pałuckie z kolorowej krepy, a przedszkolaki zabawy tanecznej „Kukułeczka”, w którą dawniej bawiły się dzieci na Pałukach.

Był to dzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń, spędzony w miłej atmosferze.

M. Kwiatkowska, I. Wojtkowiak

Przetłumacz stronę »