Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich! Jesteśmy z Wami już od 1917 roku.

Klub Młodzieżowy w Mycielewie

Od marca 2021r. do 9 grudnia 2021 r. w Szkole Podstawowej w Mycielewie działał Klub Młodzieżowy, który powstał w ramach realizacji projektu objętego grantem pt: Ciekawość to pierwszy stopień do sukcesu- Klub młodzieżowy dla gmin Kcynia oraz Szubin dofinansowanego przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krainy i Pałuk” ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Organizatorem Klubu Młodzieżowego była firma ALFABIZNES pana Wojciecha Elszyn.

         Opiekunkami projektu w szkole były panie Małgorzata Kwiatkowska i Anna Pyszczyńska. Dodatkowo zajęcia z uczniami prowadziły panie Anna Kubiak-Czarnecka, Angelika Drozd i psycholog pani Amelia Orawczyk.  Do zajęć zostało zakwalifikowanych dziesięcioro uczniów spełniających określone kryteria zgodnie z regulaminem. Dzieci uczestniczyły w czterech typach zajęć:

„Mali Poligloci”- podczas których uczestnicy doskonalili język angielski za pomocą metod aktywizujących, gier i zabaw,

„Spryciarze” – te zajęcia głównie opierały się poznawaniu praw fizyki ale wyłącznie przez doświadczenia i eksperymenty, ich planowanie, obserwację i wyciąganie wniosków,

„Młodzi Geniusze”- zajęcia prowadzone przez opiekunki Klubu polegające na poznawaniu przez uczniów mnemotechnik i innych sposobów łatwego i skutecznego uczenia się,

„Grupowe zajęcia z psychologiem”- spotkania miały na celu wspierania w obszarze pełnienia ról społecznych, rozwoju zdolności interpersonalnych i postaw prospołecznych.

         W tym momencie warto nadmienić, że zajęcia cieszyły się ogromnym  zaangażowaniem ze strony dzieci,  które realizowały programy w sposób dla nich ciekawy i dostępny, a  część spotkań odbywała się  przez cały lipiec trzy razy w tygodniu. W związku z czym  Klub Młodzieżowy był doskonałą alternatywą dla spędzania czasu wolnego w wakacje, tym bardziej, że właśnie w wakacje odbyły się dwie wycieczki do Torunia. Podczas pierwszego wyjazdu dzieci uczestniczyły w spektaklu teatralnym pt: „Historia Calineczki” teatru BAJ POMORSKI, a także wycieczce  po najpiękniejszych zakątkach Torunia wraz z przewodnikiem. Celem drugiej wycieczki było uczestnictwo w warsztatach „Leśne ZOO” i zwiedzenie wystaw Centrum Nauki  „Młyn Wiedzy”. Obydwie wycieczki uzupełniał pyszny obiad.  Dodatkowo w miesiącu październiku i grudniu dzieci uczestniczyły w koncertach Filharmonii Pomorskiej, a w listopadzie działały na   zajęciach z robotyki, które okazały się być  doskonałą zabawą.

         Uwieńczeniem pracy dzieci w Klubie Młodzieżowym było otrzymanie przez nich tabletów, dzięki którym nawet po zakończeniu zajęć  mogą oni dalej realizować swoje zainteresowania i naukę w wybranej przez siebie dziedzinie. Opiekunki Klubu, a także Szkoła Podstawowa w Mycielewie dziękuje wszystkim za pomoc w realizacji tego projektu, przede wszystkim panu Wojciechowi Elszyn za obdarzenie nas zaufaniem, pani dyrektor  Katarzynie Walasiewicz  za możliwość działania Klubu na terenie szkoły i  wsparcie na każdym etapie działania projektu. Dziękujemy także rodzicom, którzy widzieli w tym klubie szansę dla swoich dzieci, czego dowodem były  pozytywne opinie, które do nas docierały. Wszystkim bardzo dziękujemy,  mamy nadzieję, że projekt do nas wróci i będą mogły z niego skorzystać kolejni uczniowie Szkoły Podstawowej w Mycielewie.

Anna Pyszczyńska i Małgorzata Kwiatkowska

Szkoła Podstawowa w Mycielewie podjęła EKOWYZWANIE

W październiku 2021 r. uczniowie klasy III naszej szkoły podjęli się Ekowyzwania. Był to ogólnopolski konkurs, którego zadaniem było wysprzątanie dowolnie wybranego miejsca w najbliższej okolicy, segregacja znalezionych tam śmieci, wykonanie zdjęć i wysyłka do organizatora całej akcji czyli  spółki Herlitz sp. z o.o. z siedzibą w Baranowie.

Firma Herlitz od lat jest znana z wyrobów papierniczych, szkolnych i biurowych.  Byliśmy jedną ze 100 szkół, które jako pierwsze zareagowały na  EKOWYZWANIE , wykonały prawidłowo zadanie i opłacało się bo w przerwie międzyświatecznej dotarły do nas piękne zeszyty pochodzące z recyklingu. Dzisiaj z dumą będziemy je zapełniać.

Anna Pyszczyńska

BRAWO!!!

https://ekowyzwanie.pl/

Powstało stowarzyszenie „Aktywne Mycielewo”

Aktywne Mycielewo

W listopadzie w Szkole Podstawowej w Mycielewie zostało powołane Stowarzyszenie Aktywne Mycielewo, którego członkami są: Małgorzata Kwiatkowska, Marta Bernas , Anna Pyszczyńska, Agnieszka Chojnacka, Andrzej Kulczyński i Wawrzyn Nowak.

Celem stowarzyszenia jest :

1. Działanie na rzecz rozwoju dzieci w wieku szkolnym (zwłaszcza uczniów Szkoły Podstawowej w Mycielewie) ze szczególnym zaakcentowaniem dziedzin związanych z edukacją, sportem, zdrowiem i turystyką;

2. Troska o rozwój wiedzy ogólnej oraz szczególnych zainteresowań dzieci;

3. Zaangażowanie w rozwój życia kulturalnego dzieci ze szkoły, ale również całej gminy;

4. Wspieranie dzieci i młodzieży w angażowaniu się w życie publiczne

5.  Promocja i organizacja wolontariatu;

6. Zapoznawanie się z dorobkiem kultury narodowej i twórcze zaangażowanie się w rozwój życia kulturalnego dzieci i młodzieży;

7. Promocja idei zdrowego społeczeństwa;

8. Dbanie o rozwój fizyczny społeczeństwa, szczególnie dzieci i młodzieży;

9. Prowadzenie działalności turystycznej i krajoznawczej;

10. Prowadzenie zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i pozyskiwanie  środków na ten cel, głównie w okresie ferii zimowych i wakacji letnich;

11. Organizacja kółek zainteresowań oraz zajęć dodatkowych;

12. Organizacja wycieczek, wyjazdów, spotkań, warsztatów poza obiektem szkół, jak również na jego terenie.

Drodzy Państwo, Szanowni Rodzice zachęcamy wszystkich, którzy mają pomysły na pozyskiwanie środków finansowych i rzeczowych do współpracy z naszym stowarzyszeniem.

Razem możemy więcej.

Bezpieczne ferie. Pogadanka z policjantem.

Wyczekiwane przez wszystkich ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami. 11 stycznia odwiedził nas M. Dubiel, dzielnicowy z Komisariatu Policji w Kcyni.

Podczas zajęć funkcjonariusz policji przypomniał najmłodszym uczniom jak należy zachowywać się podczas zabaw zimowych, jak reagować w sytuacji zaczepek osób obcych oraz jak poruszać się po jezdni. W starszych klasach dodatkowo mówił o szkodliwości spożywania środków psychoaktywnych oraz o konsekwencjach prawnych. 

Życzymy wszystkim wesołych, aktywnych i przede wszystkim bezpiecznych ferii.

M. Kwiatkowska

Tęcza cukru w klasie drugiej

W ramach czwartych zajęć z zakresu innowacji „Jestem małym odkrywcą” uczniowie klasy drugiej wykonywali tęczę z cukru. Doświadczenie polegało na przygotowaniu w probówce mieszaniny składającej się z trzech różnokolorowych warstw cieczy o różnym stężeniu i barwie.

Do wykonania zadania potrzebowaliśmy letnią wodę, cukier oraz trzy kolorowe barwniki, np. trzy kawałki różnokolorowej krepy. W każdym kubeczku po wymieszaniu wody z cukrem w odpowiednich proporcjach, nie tylko zmienił się poziom wody, ale również gęstość cieczy. Im więcej cukru tym bardziej wzrasta gęstość naszej substancji. Dlatego gęste syropy są tak słodkie. Dzięki temu, że nasze ciecze są różnej gęstości nie mieszają się, tak szybko i tworzą warstwy w naczyniu, dając nam efektowną tęczę. Eksperyment się udał. Każda grupa wykonała swoje zdanie na szóstkę.

Angelika Drozd

Kangur matematyczny 2022

Informuję, że tegoroczna edycja Konkursu matematycznego Kangur odbędzie się w czwartek 17 marca 2022 r. o godz. 9.00. Szkolnym koordynatorem konkursu jest p.  Angelika Drozd. Szczegółowy regulamin i informacje o konkursie można znaleźć pod adresem:

https://www.kangur-mat.pl/

Uczniowie będą pisali  konkurs w następujących kategoriach:

  • Żaczek – klasa 2
  • Maluch – klasa 3 i 4
  • Beniamin – klasa 5 i 6
  • Kadet – klasa 7 i 8

Przykładowe zadania i zestawy konkursowe znajdują się pod następującymi adresami:

https://www.kangur-mat.pl/zadania.php

https://www.kangurmatematyczny.org/

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!

Wolontariusze na Święta Bożego Narodzenia

Szkolne Koło Wolontariatu wraz z całą społecznością Szkoły Podstawowej
w Mycielewie
nie zapomniało o tych, którzy potrzebują pomocy innych także w te Święta. Uczniowie w grudniu wzięli udział w trzech akcjach charytatywnych. Pierwsza z nich polegała na przygotowaniu kartek świątecznych z życzeniami, które  wykonane zostały m.in. na lekcjach plastyki pod kierunkiem pani Agnieszki Magdziarz. Przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu napisali życzenia  i przesłali te kartki do podopiecznych hospicjum Domu Sue Rider w Bydgoszczy. Kolejna akcja dotyczyła zbiórki na rzecz fundacji Bractwo Małych Stópek. Dzieci i młodzież z każdej klasy pod opieką wychowawcy przez okres dwóch tygodni gromadziły dary w postaci: chusteczek, oliwek, mydeł, pampersów, butelek i smoczków oraz zabawek dla najmłodszych, a także herbaty i kawy  dla  ich mam w ramach akcji
„Paczuszka dla maluszka”. Zgromadzono ponad 50 kg darów, które za pośrednictwem fundacji trafią do domów samotnej matki, hospicjów dla dzieci i domów dziecka.  Nie zapomniano także o podopiecznych szubińskiej Stołówki św. Faustyny, do której przekazano zebrane w szkole produkty spożywcze.

Zorganizowanie akcji charytatywnych nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie  rodziców naszych uczniów. To dzięki Państwa ofiarności mogliśmy wspomóc potrzebujących. Dziękujemy też pracownikom szkoły, którzy także wsparli nasze działania. Szczególne podziękowania należą się młodzieży ze Szkolnego Koła Wolontariatu. Dziękujemy za Waszą empatię, pracowitość i kreatywność!

Joanna Biernacka-Kozerewicz, Magdalena Tomkowiak,
Foto: M. Tomkowiak, B. Dolatowski

Trzecie zajęcia w drugiej

15 grudnia 2021 r. uczniowie klasy 2 naszej szkoły uczestniczyli w trzecich warsztatach innowacji  „Jestem małym odkrywcą”. Tym razem dzieci poznawały stany skupienia różnych ciał. Najwięcej czasu poświęciliśmy bardzo ciekawej substancji, mianowicie cieczy nienewtonowskiej. Płyn nienewtonowski, to taka magiczna substancja, która raz jest ciałem stałym, a raz cieczą. Eksperymentowanie z cieczą nienewtonowską pozwala poznać jej fascynujące właściwości. To wspaniałe ćwiczenie sensoryczne dla dzieci i doświadczenie, które pozwala poznać prawa fizyki i je łamać. Wszystko podczas wspaniałej zabawy!

Tekst i foto: Angelika Drozd

Czwartoklasiści z wizytą u Świętego Mikołaja

Klasa czwarta 16.12.2021  uczestniczyła one – line w kolejnej wirtualnej wycieczce. Tym razem w związku z tym, że jest grudzień i magiczny okres przygotowań do Świat Bożego Narodzenia odwiedziliśmy krainę Świętego Mikołaja. Dzięki udziałowi w lekcji na żywo uczniowie mieli niecodzienną okazję, aby spotkać się z Mikołajem. Pogłębiły również swoją wiedzę na temat miejsca, w którym mieszka i pracuje Mikołaj. Dzieci nauczyły się również od cioci Bombonierki,  jak szybko i sprawnie narysować skrzata. Na zajęciach z projektu „Wirtualne podróże” nie tylko zwiedzamy, ale również  zawsze doskonalimy swoje umiejętności plastyczne.

Dziękujemy Nauka w plecaku za wspaniała podróż oraz  mnóstwo wiadomości.

Z niecierpliwością czekamy na kolejną podróż!

Tekst i foto: Angelika Drozd

Dostali nagrody za prace świąteczne

17 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Moja ozdoba świąteczna”. Konkurs przeznaczony był dla oddziałów 0-3, a jego celem było rozwijanie zainteresowań różnorodnymi technikami plastycznymi, promowanie uzdolnień plastycznych oraz wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój. Ogółem wpłynęło 26 prac.

Uczniowie, którzy wzięli udział:

Oddział przedszkolny 0a

Lena Kluj, Julia Czaja, Pola Kamińska, Oliwia Janicka, Aleksandra Sojka, Igor Tworek, Wiktor Trawiński

Oddział przedszkolny Ob

Maciej Olszewski, Lena Buksa, Iga Pezacka

Klasa I

Fabian Szpotański, Igor Gawryl, Aleksander Tworek, Fabian Katafiasz, Szymon Jarecki, Julia Żądło

Klasa II

Antoni Kalicki, Mateusz Socha, Michalina Pikul

Klasa III

Mikołaj Pezacki, Amelia Paprocka, Martyna Wiekiera, Nicolas Szpotański, Katarzyna Buksa, Lena Olędzka, Maria Rubaszewska

Uczniowie zaprezentowali swój talent plastyczny, pomysłowość i kreatywność dlatego wszystkie prace zostały nagrodzone. Wszystkim uczestnikom dziękuję za  udział w konkursie.

I. Wojtkowiak

Mikołajkowy Turniej czwórek siatkarskich

Rozegraliśmy Mikołajkowy Turniej Siatkarski, w którym wyłoniliśmy Mistrzów Szkoły w Siatkówce 4-osobowej. 
Turniej dostarczył wielu emocji, przebiegał w atmosferze fair play. Graliśmy na boisku o wymiarach 7×7 metrów, wysokość siatki 2,24 m, piłką  nr 4. 
Do rywalizacji zgłosiło się 5 zespołów, graliśmy w systemie każdy z każdym, do dwóch wygranych setów do 25 pkt. Na boisku nr 1 rolę stałego sędziego głównego pełnił  Dawid Gołąb, a sędzią pomocniczym był Hubert Lisiecki. Panowie wywiązali się w 100% z przydzielonych zadań. Dziękuję!
Klasyfikacja końcowa turnieju:

1 m. OMG: Zuzanna Pazderska, Agata Jurek,Jakub Tabor, Oskar Kwiatkowski
2 m. Gaśnice: MycielewoJulia Katafiasz, Claudia Czechowska, Krzysztof Winkowski, Patryk Kręcisz
3 m. Red Bull: Volleyball MycielewoWojciech Mańkowski, Jakub Pazderski, Artur Jurek, Oliwier Lewandowski
4 m. Orły i Sokoły: Filip Brzykcy, Maksymilian Osiński, Kornel Katafiasz,  Wiktor Zieliński 
5 m. Monster Mycielewo: Franek Strzyżewski, Norbert Janicki, Remigiusz Socha, Klaudiusz Walczewski


A. Kulczyński

KOMUNIKAT W SPRAWIE SKŁADANIA WNIOSKÓW O PRZYZNANIE POMOCY W FORMIE POSIŁKU DLA DZIECI W PRZEDSZKOLU ORAZ DLA UCZNIÓW W SZKOŁACH NA OKRES OD 1 LUTEGO 2022 DO 23 CZERWCA 2022

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kcyni uprzejmie informuje, że w ramach wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-20123 dzieci do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej oraz uczniowie do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej mają możliwość skorzystania z pomocy w formie posiłku podczas zajęć w przedszkolu/szkole.

Pomoc, o której mowa wyżej przysługuje rodzinie, której dochód netto w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza 150% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie tj. kwoty 900,00 zł od 1 stycznia 2022 r.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wniosek o przyznanie pomocy w formie posiłku dla dzieci/uczniów należy złożyć w siedzibie tut. Ośrodka (ul. Libelta 28, 89-240 Kcynia) w terminie od 03 stycznia 2022 r. do 12 stycznia 2022 r.

Do wniosku należy dołączyć m.in.:

– dokumenty potwierdzające wysokość dochodów netto za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku;

– w przypadku, gdy w rodzinie są osoby niepełnosprawne lub długotrwale chore aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub aktualne zaświadczenie lekarskie.

RODZICU!!! JEŻELI DOCHÓD W TWOJEJ RODZINIE NIE PRZEKRACZA POWYŻSZEGO KRYTERIUM DOCHODOWEGO ZGŁOŚ SIĘ DO MIEJSKO-GMINNEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ W KCYNI, ABY UMOŻLIWIĆ SWOJEMU DZIECKU SKORZYSTANIE Z DOFINANSOWANIA POSIŁKU!

Świątecznie na instrumentach

9 grudnia Filharmonia Pomorska gościła w murach naszej szkoły z audycją pt. „Świąteczne prezenty”. 
Święta Bożego Narodzenia to niezwykły, najbardziej wyczekiwany czas w roku. Grudniowe, mroźne spotkanie umilały nam hity świątecznej muzyki. W programie zagrano  znane i lubiane przeboje świąteczne z całego świata, a także wspólnie zaśpiewaliśmy   najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Takie prezenty to my bardzo lubimy.

Anna Pyszczyńska

Przedszkolne eksperymenty – ciecz nienewtonowska

Dzieci z grupy „BIEDRONECZKI” poznały, że na świecie wyróżniamy 3 stany skupienia materii: stały, ciekły i gazowy.

Ale … okazuje się, że jest coś pomiędzy!

„Ciecz nienewtonowska” – czyli magiczna ciecz. Niby ciecz, ale przecież nie płynie? Ciecz magiczna ponieważ twardnieje gdy ją mocno ściskamy lub uderzamy w nią, a rozpływa się i przelewa przez palce gdy obchodzimy się z nią delikatnie.

Zabawa tą cieczą angażuje zmysł dotyku, propriocepcji,wzroku oraz ćwiczy motorykę małą i koordynację wzrokowo-ruchową.

Ta rewelacyjna zabawa, która pozwala poznać prawa fizyki rządzące światem …i je łamać wywołała na twarzach przedszkolaków wiele radości i uśmiechu.

                                                                                                    Iwona Wojtkowiak

Kreatywnie na Święta – kalendarz adwentowy

Początek grudnia to czas odliczania do Świąt. W ramach  realizacji innowacji pedagogicznej „Kreatywny zawrót głowy” uczniowie klasy IV tworzyli kalendarz adwentowy. Wykorzystali do tego:  gałęzie, sznurek, kolorowe kartki, tak niewiele potrzeba a efekt finalny był fantastyczny. Własnoręcznie wykonany kalendarz wspaniale udekoruje mieszkanie, a także umili czas oczekiwania na Święta.

A. Chojnacka, M. Bernas

Zajęcia antystresowe w klasie drugiej

Stres towarzyszy każdemu niemal codziennie. Złościmy się,  gdy coś nam nie wychodzi, gdy czekamy na ważny telefon, gdy nie możemy wykonać zadania z matematyki itp.

W ramach zajęć z innowacji pedagogicznej pt. „Jestem małym odkrywcą” uczniowie klasy drugiej   poznali sposoby radzenia sobie ze stresem szkolnym. Jednym z nich są gniotki, czyli takie specjalne piłeczki antystresowe. Rozładowują  one napięcie, bo gdy ściskasz piłeczkę, koncentrujesz się na tym co robisz, zamiast na tym co Cię zdenerwowało. Dodatkowo ćwiczysz ramię, poprawiasz krążenie, a przy tym dotleniasz mózg. Nad wykonaniem zadania czuwała pani Angelika Drozd.

Tekst i foto: Angelika Drozd

Coraz bliżej święta…

2 grudnia 2021 roku w czwartek klasa III uczestniczyła w zajęciach „Kreatywny zawrót głowy”. Trzecioklasiści tworzyli postać Świętego Mikołaja – pojemnik do przechowywania łakoci.

Do wykonania pracy wykorzystano materiały: puszkę, czerwony materiał, watę, drucik, oczy do naklejania. Uczniowie z zapałem przystąpili do pracy, tworząc niepowtarzalne dzieła. Pojemnik to świetne rozwiązanie dla każdego łasucha, a jego oryginalny wygląd – postać  Mikołaja w świąteczny czas pięknie udekoruje mieszkanie,  a może okaże się idealnym prezentem dla bliskich?.

M.  Bernas,  A. Chojnacka

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw.

W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Jej przesłanie – pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami – powinno być przypomniane szczególnie w tym dniu.

„Nawet gdybyś dał człowiekowi wszystkie wspaniałości świata,
nic mu to nie pomoże, jeśli nie ma przyjaciela,
któremu mógłby o tym powiedzieć”.
 
         Catharina E. Goethe

Szkoła Podstawowa w Mycielewie również włączyła się w obchody tego, tak ważnego święta. Jest to super okazja, aby uświadomić uczniom,  że każda z osób doświadczająca niepełnosprawności powinna być traktowana z szacunkiem należnym każdemu człowiekowi, bez ciągłego podkreślania stopnia jej inwalidztwa i braku samodzielności. Aby okazać naszą solidarność z osobami niepełnosprawnymi, uczniowie przygotowali plakaty” Kolorowy świat” z drzewami na których odbili swoje dłonie.                                                                              

 A. Chojnacka, M. Bernas                

Przetłumacz stronę »
Font Resize
Kontrast